Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.STAVBA ATOMU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (128 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

H protium, který nemá neutron

H deuterium, který má 1 neutron

H tritium, který má 2 neutrony.

Nuklid je soubor atomů, které mají stejné protonové a stejné nukleonové číslo. Například:

O

Elektronový obal

Je tvořen elektrony, což jsou záporně nabité elementární částice, které kompenzují kladný náboj jádra. Jejich počet v elektricky neutrálním atomu je roven počtu protonů v jádře. V elektronovém obalu se vyskytují elektronové sféry. Nazývají se K,L,M,N,… a obsahují elektrony. Poslední sféra se nazývá valenční sféra.

U každého atomu určujeme kvantová čísla:

- hlavní (n), které odpovídá číslu periody a určuje energii elektronu v atomu. Nabývá hodnot 1 až nekonečno (pouze přirozená čísla), ale reálně jich známe 7 (podle PSP).

- vedlejší (l), určuje tvar a energii orbitalu. Orbital je oblast s největší pravděpodobností výskytu elektron. Hodnoty vedlejšího kvantového čísla se označují určitým písmenem, písmena se píšou za hlavní kvantové číslo:

s (0) p (1) d (2) – čísla odpovídají degenerovaným stavům (čtverečky)

Vedlejší kvantové číslo se určuje v intervalu od 0 do n-1

-magnetické (m) určuje orientaci v prostoru. Magnetické číslo určujeme v intervalu od –l do l včetně 0 (pouze celá čísla). Podle výpočtu pravděpodobnosti výskytu se předpokládá určitý tvar orbitalu (nezohledňuje se působení ostatních elektronů):

  • spinové (s) určuje rotaci elektronu kolem vlastní osy. Nabývá pouze dvou hodnot a to +- ½. Toto číslo je, na rozdíl od ostatních, charakteristikou elektronu. V praxi ho uplatňujeme při psaní elektronů- šipky nahoru a dolů.

Známe tři pravidla pro zaplňovaní orbitalů:

1) výstavbový princip- nejdříve zaplňujeme orbitaly s nižší energií. Elektrony zaplňujeme do orbitalů podle této řady: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2.. (čteme tabulku)

2) Hundovo pravidlo- orbitaly se stejnou energií (degenerované) se obsazují nejprve všechny po jednom elektronu se stejným spinovým číslem a teprve poté s opačným spinem.

3) Pauliho vylučovací princip- v atomu nemohou být elektrony, které by měly všechna 4 kvantová čísla, musí se tudíž lišit spinovým kvantovým číslem. V praxi toto uplatňujeme tím, že do okénka dosazujeme opačné spiny.

Degenerované orbitaly určují orientaci v prostoru. V praxi to zapisujeme spojením rámečků- s není referovaný, p je 3x, d je 5x…

Excitovaného stavu atomu dosáhneme přidáním energie.

V základním stavu, tj.stavu s nejnižší energií: C 1s2 2s2 2p2

Dodáme energii, nabudíme ho

Excitovaný stav: C* 1s2 2s1 2p3 - * 4 kovalentních vazeb

Ionizační energie je energie nutná k odtržení elektronu z atomu. Je to vlastně energie, kterou musíme atomu dodat, aby vznikl kationt. V tabulce roste z levého dolního rohu do pravého horního s určitými nepravidelnostmi.

Elektronová afinita je energie uvolněná při vzniku anionu. Tato energie se uvolní, přijme.li neutrální atom v plynném stavu elektron.

Témata, do kterých materiál patří