Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.STAVBA ATOMU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (128 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. STAVBA ATOMU

Vývoj představ o struktuře atomu

Atom je základní stavební částicí všech látek. Již v 5.stoltí př.n,l vyslovili řečtí učenci Demokritos a Luukippos názor, že látky jsou složené z malých nedělitelných částiček-odtud název atom, atomos znamená nedělitelný. Pro pochopení aktuálního modelu atomu potřebujeme jít s historií a pochopit i ty předchozí. Ne každý model byl úplně chybný.

V 19. století zformuloval John Dalton atomovou teorii. Přišel s tím, že každý prvek má svůj zvláštní atom a že při chemických reakcích dochází ke spojováním, oddělování či přeskupování atomů.

Thomsonův model, neboli pudinkový, je model objeven roku 1897. Zde se poprvé objevují záporné částice- elektrony.

Rutherfordův model, neboli model planetární, byl objeven roku 1911. Elektrony v atomovém obalu zde obíhají atomové jádro po blíže neurčitých kružnicích. Zde se poprvé zmiňuje existence kladně nabitého jádra a záporně nabitého obalu.

Bohrův model atomu byl objeven v roce 1913. Zde jsou již vidět určité dovolené dráhy elektronů, čímž se vytvořila určitá stabilizace celého atomu. Bohr dokázal, že elektrony mohou obíhat v obalu pouze po kružnicích určitého poloměru, tzv. stacionárních drahách s určitou konstantní energií. Energie se mění pouze po určitých dávkách, kvantech, a to při přechodu z jedné stacionární dráhy na druhou. Tento model je nejvíce používaný model, protože je to model ve správném slova smyslu.

Kvantově mechanický model je matematický model, který se využívá dnes a je nejaktuálnější. Na vzniku tohoto modelu se nejvíce podíleli chemici Schrodinger a Heisenberg. Pracuje s pravděpodobností výskytu elektronů (místo nazýváme orbitalem) a vychází z kvantové mechaniky, která elektronům přiřazuje vlastnosti částic i vlnění.

Atomové jádro

Atomové jádro (latinsky nukleus) zaujímá 99,9% hmotností celého atomu naproti tomu je ale velmi malé (poměr jádro ku obalu by se dal vyjádřit jako poměr velikosti špendlíkové hlavičky ku fotbalovému hřišti). V jádru se vyskytují elementární částice nazývané nukleony. Nukleony nazýváme buď protony, což jsou kladně nabité částice jejichž počet určuje o který prvek se jedná nebo neutrony, což jsou elementární částice s nulovým (neutrálním) nábojem. Nukleony jsou tvořeny kvarky, které jsou drženy pohromadě glukony.

Zápis v periodické tabulce prvků:

(nukleonové číslo A) 235

U

(protonové číslo Z) 32

Po odečtení nukleonového čísla (udávající počet protonů a neutronů) a protonového získáme počet neutronů.

Izotopy jsou atomy, které mají stejné protonové číslo, ale různé nukleonové. Mají tudíž různý počet neutronů v jádru. Izotopy jsou atomy stejného prvku, a proto mají stejné chemické vlastnosti, ale různé fyzikální. Typickým příkladem je vodíky, který má tyto izotopy:

Témata, do kterých materiál patří