Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




15. ARENY

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (494.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

15. Areny

Charakteristika aromatického stavu

Areny jsou cyklické uhlovodíky s delokalizovaným systém elektronů π. Řadíme zde benzen (C6H6) a uhlovodíky od něj odvozené. Musí splňovat pravidla aromaticity:

  • Molekuly jsou cyklické

  • Molekuly jsou planární (v jedné rovině)

  • Obsahují konjugovaný systém vazeb (střídání π a σ vazeb)

  • Hybridizace uhlíků v benzenu (bez substituentů) je sp2

  • Hückelovo pravidlo: počet π elektronů ve sloučenině musí být roven číslu 4n+2 ,n je celé nezáporné číslo (pro benzen n=1)

Přesnou pozici π a σ nejsme schopni určit, vazby jsou stejně dlouhé kratší než jednoduché a delší než dvojné to znamená, že elektronová hustota je delokalizovaná. U delokalizovaného systému klesá celková energie, areny jsou méně reaktivní než nenasycené sloučeniny.

Benzen a jeho homology (člen skupiny sloučenin stejného typu a podobných vlastností)

Benzen je základním členem homologické řady, jejímiž dalšími členy jsou toluen (methylbenzen) a ethylbenzen. Ten je izomerní se třemi různými xyleny (dimethyl benzeny).

Benzen Toluen ethylbenzen

1,2-dimethyl benzen 1,3-dimethyl benzen 1,4-dimethyl benzen

o- xylen m-xylen p-xylen (vysvětlit ortho, meta a para)

Benzen (C6H6) je jedovatá kapalina a zároveň nejvýznamnější aren. Je surovinou pro výrobu mnoha léčiv, barviv a dalších chemických produktů. Užívá se jako rozpouštědlo mnoha organických látek, ale je třeba s ním pracovat opatrně pro jeho karcinogennost.

Toluen (C6H5CH3) má podobné vlastnosti jako benzen, ale je mnohem méně karcinogenní. Je významnou surovinou chemického průmyslu, protože slouží mimo jiné k výrobě kyseliny benzoové a je též užívaným rozpouštědlem.

Xyleny (C6H4(CH3)2) se dnes získávají výhradně z ropy. Z o-xylenu se vyrábí kyselina ftalová z p-xylenu kyselina tereftalová.

Elektrofilní substituce u arenů – nitrace, sulfonace, halogenace, alkylace, acylace

Charakteristickou reakcí pro areny je jejich schopnost podstupovat elektrofilní substituce. Jejich podstatou je napadání elektronů π aromatického cyklu činidly, jako jsou například kyselina dusičná a sírová nebo halogeny chlor a brom.

  • Halogenace:

Halogeny musí být nejprve pro reakci aktivovány Lewisovskou kyselinou. Takto generovaná částice X+atakuje benzenové jádro. Jako Lewisovská kyselina slouží halogenidy hlinité, nebo železité.

  • Nitrace:

Obecně pojato, nitrace je reakce, kde se do molekuly zavádí skupina NO2. Používá se „nitrační směs“ – směs kyseliny dusičné a sírové. Generovaná částice NO2+ atakuje aromatický kruh. Role kyseliny sírové spočívá v dehydrataci kyseliny dusičné. Produktem reakce jsou nitrosloučeniny (např. nitrobenzen)

  • Alkylace:

Slouží k přípravě arenů. Známe dva typy alkylace:

  1. Friedel-Craftsovy alkylace, kde se jako alkylační činidla se používají halogenderiváty, alken nebo alkoholy a katalyzátory látky typu FeCl3, AlCl3.

  2. Wurtz-Fittigovy alkylace, kde probíhá reakce dvou halogenderivátů se sodíkem v prostředí etheru

Témata, do kterých materiál patří