Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




7. VODÍK, KYSLÍK, VODA

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (59.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Je to nejrozšířenější prvek na zemi, objemově tvoří 21% atmosféry. Je to důležitý makrobiogenní prvek. Lze ho zkapalnit (cca při -180C) do modré barvy i ztužit.

Kyslík je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu. Je těžší než vzduch. Je částečně rozpustný ve vodě- čím vyšší je teplota, tím méně je rozpustný.

Kyslík má dvě alotropické modifikace (=mají výrazné odlišné fyzikální vlastnosti) molekulový kyslík O2 a ozon O3. Ozon vzniká z molekulového kyslíku absorpcí energie. Má charakteristický zápach. Má silně oxidační účinky a je toxický. Má baktericidní účinky a používá se například k dezinfekci vody.

Příprava kyslíku:

Zahřátí směsí

  1. z manganistanu

  2. z chlorečnanu draselného

  3. z roztoku peroxidu vodíku

Výroba kyslíku:

Na rozdíl na vodíku se nevyrábí chemicky, ale oddělením ze vzduchu = frakční destilace zkapalněného vzduchu. Vzduch se ochladí pod teplotu -196C (teplota varu dusíku)- zkapalní se- postupně se kapaliny ohřívá- uvolňování jednotlivých frakcí.

Důkaz kyslíku:

Do zkumavky nalijeme peroxid vodíku (H2O2) a přidejte na špičku malé lžičky pevného burelu (MnO2). Ve zkumavce probíhá velmi bouřlivá reakce katalytického rozkladu peroxidu vodíku – pomocí doutnající špejle lze dokázat vznik kyslíku, špejle se rozžhne.

Využití kyslíku:

Organismy potřebují kyslík k oxidaci živin (k dýchání). Ve směsi s dusíkem se kyslík používá do dýchacích přístrojů pro potápěče, kosmonauty a piloty. V nemocnicích se tyto přístroje používají při dýchacích potížích a kyslík se také využívá jako desinfekce. Kyslík má také mnohostranné použití v průmyslu (sváření), kapalný kyslík se používá jako raketové palivo v kosmonautice. Stlačený kyslík je dodáván v ocelových tlakových láhvích označených modrým pruhem. V hutnictví se používá při výrobě železa, při sváření a řezání kovů a využívá se i v chemické výrobě (oxidační procesy).

Rozdělení oxidů:

Oxidy jsou sloučeniny kyslíku s jinými prvky. Atomy kyslíku nich mají oxidační číslo –II. Oxidy klasifikujeme:

A) podle druhu vazby a struktury:

1) Iontové oxidy

Obsahují anionty O2- vázané iontovou vazbou s kationy kovů. Tvoří je s-prvky, lanthanoidy a některé prvky s malou elektronegativitou. Jsou netěkavé a mají vysoké teploty tání, např. Na2O nebo CaO.

2) Kovalentní oxidy, které mají v molekulách kovalentní vazby

- molekulové oxidy tvoří většina nekovů s velkou elektronegativitou. Jsou to těkavé, většinu plynné nebo kapalné. Jsou to například Co, CO2, NO…

- oxidy s atomovou strukturou tvoří kovy ze střední části PSP některé nekovy. Mají polymerní strukturu, jsou málo těkavé. Jsou to například TiO2, Al2O3 nebo SiO2.

B) podle reakcí s vodou

1) Kyselinotvorné oxidy jsou molekulové oxidy a oxidy kovů s oxidačním číslem větším než 5. V reakci s vodou tvoří kyslíkaté kyseliny. Je to například SO3

Témata, do kterých materiál patří