12.o myších a lidech
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
John Ernst Steinbeck byl americký spisovatel 20. století, nositel Pulitzerovy ceny (Hrozny hněvu - 1940) a Nobelovy ceny z roku 1962. Pocházel z Kalifornie, kde prožil většinu svého života. Za svůj život vystřídal různá zaměstnání, zkušenosti z tohoto období poté využil ve svých dílech.
Se ztracenou generací souvisí volně, vlivem evropanství.
Ve svých dílech zachytil hlavně osudy kalifornských drobných zemědělců v době hospodářské krize (ztráta půdy, vystěhovalectví, marné hledání obživy, cesta na Západ).
Zabývá se konfliktem dobra a zla v člověku a možnostmi výběru svobodné lidské vůle, dobře rozumí psychologii člověka. Jeho novely jsou typické pro popis vztahu člověka k půdě, ukazuje negativní postoj člověka k moderní civilizaci, popisuje ekonomickou krizi, odsuzuje násilí a vykořisťování druhých.
Do jeho tvorby Romány: Hrozny hněvu, Na východ od ráje, Toulavý autobus.
Povídky: Nebeské pastviny, Údolí bez konce.Umírá v roce 1968.
Literární/obecně kulturní kontext
Období americké moderní literatury 1. poloviny 20. století, tzv. ztracená generace.
Myšlení prozaiků a básníků této skupiny bylo ovlivněno zážitkem z 1. světové války, pocitem neschopnosti zařadit se zpět do obyčejného života.
Základní téma literárních děl této generace je skepse, zklamání, rozpad lidských a sociálních hodnot a hledání východiska v útěku do přírody nebo kultury. Hlavními hrdiny bývají lidé ztracení v labyrintu světa, obvykle rozvrácené, silně citově založené osoby, které nemohou najít pevný bod ve svém životě.
Další autoři tohoto období:
Francie: Romain Rollan (Petr a Lucie),
USA: Ernest Hemingway (Komu zvoní hrana), Francis Scott Fitzgerald (Velký Gatsby)
ČR: Franz Kafka (Proces),
Německo: E. M. Remarque (Na západní frontě klid),
Anglie: James Joyce (Odysseus)
Děj: Hlavními postavami jsou Lennie Small a George Milton. Lennie není z nejchytřejších, je spíš uzavřený do sebe a po smrti tety Kláry se ho ujal kamarád George a chodí spolu pracovat. Lennie je na Georgovi závislý a má ho rád. George často Lenniemu vyčítá, že nebýt jeho, mohl si užívat, ale svým způsobem ho má také rád a nedal by na něj dopustit. I když Lennie moc rozumu nepochytil a vše hned zapomene, práce se neštítí. Dostali práci na ranči v Soledadu, kde se seznamují s ostatními pracovníky. Oba sní o tom, jak si spolu pořídí své hospodářství a budou si pracovat na svém. George měl vyhlídnutý takový malý domeček, kde budou mít králíky a pole s vojtěškou. Během pobytu na ranči v Soledadu se k nim přidal ještě starý uklízeč Candy, který sice moc práce nezastane, ale pomůže jim finančně. Curley, syn majitele ranče, má ženu, která s ním ovšem není moc šťastná, a tak často vyhledává společnost jiných mužů na ranči. Jednoho dne navštívila i Lennieho, kterému se líbily její vlasy, a tak si je chtěl pohladit, jenomže je hladil tak silně, že žena začala křičet. Lennie se vyděsil a nechtěně jí zlomil vaz. Utíkal se schovat na místo, které mu poradil George v případě, že něco provede. Když Curley zjistil, že je jeho žena mrtvá, vydal se hledat Lennieho a chtěl ho zabít. George však našel Lennieho dřív, a tak ho zastřelil on sám, aby ho ochránil před bolestí a krutým zacházením.