Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




6. PĚNA DNÍ

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

PĚNA DNÍ

1. Tematika

Hlavním tématem tohoto románu je láska a filosofie života a motivy jsou zde milostné, sociální, přírodní (cesta Colina s Chloé po svatbě) a filosofické. Pěna dní vypráví o lásce dvojice Colina a Chloé a jejich kamarádech Chicka s Alise. Na začátku knihy se Colin seznámí s Chloé, zamilují se do sebe, ale Chloé náhle onemocní (má na plící leknín) a na konci knihy i zemře.

Hlavní postavy jsou zde Colin- přítel Chloé, mladý a bohatý muž. Z počátku je vemi bezstarostný a poté snaživý. Poté Chloé, Colinův kamarád Chick, který velice rád utrácí peníze za díla svého oblíbeného autora Partera a upřednostňuje jej před svou láskou Alice, která má autora sice také ráda, ale když vidí, že Colin použil všechny své peníze na nákup věcí od Partera, tak vypálí veškerá knihkupectví prodávající autora a spisovatele také zabije. Vedlejší postavou je zde kuchař Colina Nikolas, což je velmi milý a věrný sluha Colina.

Dílo je zasazeno do blíže neurčené doby a místa. Text je rozdělen do kapitol, které jsou pouze očíslované. Kompozice je chronologická. Objevuje se zde množství symbolů (leknín může signalizovat rakovinu), ironických narážek a absurdních situací (přehlížená smrt lidí na bruslařském stadiónu). Nalezneme zde i prvek personifikace- zvířata, které se chovají jako člověk. S Colinem žijí doma myši, které se o Chloé starají. Také konec příběhu uzavírá rozhovor myši s kočkou, která smutkem odevzdaně leze do pusy kočky a nutí ji, aby myš snědla. Pěna dní byla vydána roku 1947.

2. Jazykové prostředky

Kniha je psaná spisovným jazykem, jsou zde četné prvky absurdity a odborné termíny.

3. Okolnosti vzniku díla

Autor se řadí k existencionalismu, což je umělecký směr, který vznikl v Německu po první světové válce, ale rozšířil se po druhé světové válce především ve Francii. Hlavními motivy jsou zde úzkost, nalezení smyslu života a potácení se s těžkou životní situací. Řadíme sem Alberta Camuse (román Cizinec), Jiřího Weila (román Život s hvězdou) nebo Jean-Paul Sartera (dílo Zeď).

V románu se objevují některé motivy ze skutečného Vianova života. Vian, stejně jako hlavní hrdina Colin, pocházel z celkem bohaté rodiny. Nepřehlédnutelná je také Vianova láska k hudbě, zejména jazzu (pianoctail). Jméno Jean Sol-Partre (oblíbený autor Chicka a Alise) je slovní hříčka na filozofa Jeana-Paula Sartra, a také názvy Partrových knih, které se ve francouzštině vyslovují stejně, v Pěně dní jsou parodií na skutečné Sartrovy knihy – např. Zvracení místo Nevolnost, Písmo a neón místo Bytí a nicota.

Z uměleckých směrů můžeme v díle také najít prvky surrealismu. To je umělecký směr kladoucí důraz na podvědomí člověka a je typický pro absurdní a fantaskní prvky (pohybu domu, dvě slunce…)..

Boris Vian byl kritizován pro svou vulgárnost, a proto jeho díla dosáhla popularity až po jeho smrti, tedy v 60. letech 20. století a trvá dodnes. V češtině byl román poprvé vydán v roce 1967. Byl to francouzský spisovatel, jazzový hudebník, šansoniér a herec. Jako autor má měl blízko k absurdnímu dramatu a autorovi Alfredovi Jarrymu- vyhledával témata neotřelá a bizarní a liboval si v žánru parodie či mystifikace. Kromě proslulé pěny dní, poprvé přeložené až v roce 1967, jsou českým čtenářům známá jeho díla Rozruch v Anfénách, Motolice a plankton, Naplivu na vaše hroby, U mrtvých na barvě kůže nesejde, Podzim v Pekingu, Mravenci nebo Červená tráva.

Témata, do kterých materiál patří