Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Báječná léta pod psa

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.47 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Autor patří do současné české prózy, stejné jako tito čeští autoři: Květa Legátová (Želary), Miloš Urban (Hastrman) nebo Petra Hůlová (Paměť mojí babičce). Mezi tematicky podobné dílo patří například Občanský průkaz od autora Petra Šabacha, který zobrazuje komunismus humornou formou a hlavní hrdina je zde také dospívající kluk.

Viewegh se stal jedním z nejoblíbenějších českých autorů i díky tomu, že jeho zobrazení normalizační doby nemá rysy existencionální úzkosti a undergroundově syrových zpráv o chaosu, ale poutavého děje s humoristickým odstupem. Roku 1997 byl natočený stejnojmenný film režisérem Petrem Nikolavem s hlavními hrdiny Libuší Šafránkovou, Ondřejem Vetchým a Jakubem Wehrenbergem.

Knihu Michal Viewegh napsal v porevolučním období, tedy v době, kdy by mu už nehrozil žádný postih za hanění komunistického režimu a ukazování na problémy z popisované doby. Děj se odehrává v době okolo roku 1968 – 1989. Děj začíná před těsně před invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa, což byl vojenský vpád vojsk pěti komunistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem (SSSR) na žádost konzervativního křídla Komunistické strany Československa. V noci z úterý 20. srpna na středu 21. srpna 1968 začala tato invaze. V knize je tato situace popsána také a je zdůrazněna symbolem ulítnutí andulek dědečka a babičky Kvida. Mezi těmito dvěma historickými momenty probíhá dlouholetá okupace republiky. 70. léta poté proběhla ve znamení stranických prověrek a normalizace poměrů ve společnosti. Tato doba je známa pro cenzuru a všudypřítomné pronásledování lidí. V knize se silný vliv komunismu projevuje také- rodiče Kvida náhodou potkají svého přítele spisovatele Pavla Kohouta, který je v této době na černé listině komunistů. Komunisté bohužel tuto návštěvu objeví a díky tomu je Kvidův otec vyhozen z práce.

  1. ANALÝZA ÚRYVKU

Vybrala jsem si ukázku z prostřední části knihy, z období, kdy Kvido chodí do školy. Líbila se mi, protože mi přišla humorná a také docela typická svým stylem psaní pro celé dílo.

,,Bylo už řečeno, že Kvido plynně četl dávno předtím, než začal v Sázavě chodit do první třídy. Dalo by se tudíž očekávat, že ho primitivní holé ve Slabikáři- jak se to v podobných případech dětem stává- budou nudit, ale jeho problém byl trochu jiný: protože spojoval slabiky tak jako každý zkušený čtenář zcela automaticky, podvědomě, nechápal dost dobře účel slov, která byla v učebnici právě jen kvůli procvičování onoho spojování. Kvido nechtěl věřit, že by tu všechna slova byla vytištěna prostě jen tak, bez nějakého záměru či cíle…“

V ukázce je vidět hojnost složitých souvětí a vsuvek. Dílo je napsáno spisovným jazykem, občas zde objevíme skoro knižní výrazy, které v běžné mluvě již nepoužijeme (onoho, tudíž…).

Témata, do kterých materiál patří