Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Božena Němcová-Divá Bára

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.9 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Božena Němcová - Divá Bára

  1. Představení knihy:

  • Realistický popis společnosti rozdělené podle majetku. Upozornění na pokrytectví, předsudky - kritika pověrčivosti.

  • Hlavní hrdinka – prototypem emancipované nebojácné dívky s moderními názory na svět (B. Němcová byla velkou obdivovatelkou francouzské spisovatelky George Sandové – ta prosazovala rovnoprávnost žen)

  1. Žánr a forma knihy:

  • Povídka psaná er formou

  • Poprvé vyšla r. 1856

  1. Obsah knihy:

  • Děj se odehrává ve vesničce Vestec

  • Bára byla dcerou pastýře Jakuba a dívky Báry, kterou si vzal až jako starý mládenec z obav, že se bez dětí nedostane do nebe. Když Bára vařila oběd, což bylo podle pověr v poslední den šestinedělí "zakázané", omdlela a na malou Báru tak nemohla ohlížet a zůstala bez dozoru. Od této chvíle si lidé z vesnice mysleli, že Bára na své dítě přilákala Polednici, která malou holčičkou očarovala. Jakubova žena potom po pár letech umřela.

  • Divá Bára jí říkali pro její "oči buličí", pro silnou postavu, která se pro mladou dívku vůbec nehodila. Divá byla také proto, že byla nebojácná a uměla plavat dokonce i pod vodou. I když to Báru moc mrzelo, řídila se Jakubovými radami a urážek a pomluv si nevšímala, dokonce je přehlížela. Mělo ji rádo opravdu jenom málo lidí, mezi nimiž byla i Bářina nejlepší kamarádka Eliška, to byla neteř místního faráře, a Josífek, syn kostelníka.

  • Eliška musela odjet za tetinkou do Prahy, aby se tam naučila dobrým mravům a zvyklostem a přitom se tam zamilovala do jednoho mládence. Po příjezdu zpět do Vestce ji panna Pepinka, sestra Eliščina strýce, pana faráře, zajistila a obstarala veselku s panem správcem velkostatku Kiliánem Slámou, který byl ze všech strašpytlů ten nejstrašpytlovatelnější. Eliška ho ale za manžela nechtěla, protože byla zamilovaná do pražského mládence Hynka. V době, kdy lidé ve vesnici neustále mluvili o "bílém strašidle", rozhodla se Bára, že Elišce pomůže a pana správce zažene vystrašením. Pan Sláma byl pozván na námluvy. Eliška však nic neslíbila a řekla přede všemi, aby pan správce přišel žádat o slovo až příští neděli. Tajně doufala, že jí přijde do té doby dopis od Hynka Z Prahy. Správcovi chutnal oběd i bez Eliščiny ruky. Začalo se stmívat a hovořilo se o vesnickém strašidlu. Pan správce musel přes les do vedlejší vesnice. Měl pořádný strach. Netušil, jakou léčku na něho Bára vymyslela. Převlékla se za strašidlo a pana správce k smrti vyděsila. Kilián Sláma sice měl s sebou doprovod, pana Vlčka, ale ten se bál v tu chvíli úplně stejně. Vlček se v panice rozběhl do vesnice pro pomoc a Bára byla chycena.

  • Pan farář chtěl Báru patřičně potrestat, a tak jí uložil, aby jednu noc byla zavřena v márnici na hřbitově. Bára se však nebála a trest přijala. Pepinka se za Báru přimlouvala, chtěla také, aby Bára pana faráře odprosila. Ta však hrdě směřovala ke hřbitovu. Už se stmívalo. Báru zavřeli do kostnice a nastala noc.

  • Večer se za ní byl podívat otec se psem Lyšajem. Otec spal hned pod okénkem, aby se Bára ničeho neobávala.

  • Ráno šel okolo hřbitova neznámý myslivec, který se Báře již dlouho líbil. Otec mu vysvětlil, proč strávil noc u márnice. Myslivce Bářin trest pobouřil, vypáčil dveře od kostnice. Bářin otec přišel za ním. Myslivec vyznal Báře lásku.

  • Kostelník, který měl Báru ráno přivést zpátky do vsi, se velmi podivil, jakou společnost měla Bára okolo sebe.

  • Ve vesnici se konaly dvě svatby najednou. Bára se provdala za myslivce a Eliška si vzala svého vytouženého Hynka. Jen Josífek se trápil nešťastnou láskou- miloval Báru, a protože jeho láska nebyla opětována, rozhodl se, že se stane knězem.

Témata, do kterých materiál patří