Farma zvířat zpracováno
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
1. Každý, kdo chodí po dvou nohách, je nepřítel
2. Každý, kdo chodí po čtyřech nohách nebo má křídla, je přítel
3. Žádné zvíře nesmí chodit oblečené
4. Žádné zvíře nesmí spát v posteli
5. Žádné zvíře nesmí pít alkohol
6. Žádné zvíře nesmí zabít jiné zvíře
7. Všechna zvířata jsou si rovna
Zvířatům vládnou kanec Napoleon a kanec Kuliš, kteří se neustále dohadují. Napoleon všechny poštve proti Kulišovi a sám sebe učiní Velkým vůdcem. Je málomluvný, ale dokáže všechny přesvědčit o svém názoru. Hloupá zvířata s ním ve všem souhlasí a následují ho. Zvířata na farmě pracují mnohem více než dřív, chtějí si postavit mlýn, ale jejich životní podmínky se nezměnily, mají stále stejné příděly jídla. Sedmero je upravováno v prasečí prospěch a jakmile ostatní zvířata protestují, prasata je umlčí svými argumenty.
Po roce je produkce farmy stále nižší, což se svádí na vyhnaného Kuliše. Zvířata odhalují jeho pomocníky a popravují je, což je proti jednomu z přikázání. Zvířata se chtějí přesvědčit, jak přikázání zní, a shledávají, že je zde napsáno, že žádné zvíře nezabije jiné bez důvodu. I další přikázání byla pozměněna, ale zvířata si myslí, že už si je správně nepamatují.
Prasata se přestěhovala do domu, začala nosit šaty, spát v povlečené posteli, pít alkohol a obchodovat s lidmi. Postupně také začínají chodit po dvou a navštěvovat se se sousedními farmáři. Napoleon farmě vrátil označení Panská. Lidští farmáři si povšimnou, že prasata vykořisťují své poddané mnohem více než oni svá zvířata.
V závěru hrají všichni poker a není možné rozeznat, kdo je člověk a kdo prase. Na vratech už visí jen jediné pravidlo: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“
Kompozice: chronologický děj, rozděleno do kapitol
Jazykové prostředky: spisovný jazyk, místy hovorové výrazy
Řeč vypravěče a řeč postav: autor er forma, spisovný jazyk, postavy přímá řeč a dialogy
Vyprávěcí způsoby: dialogy, er forma
Literární druh: epika
Literární žánr: antiutopický román, alegorická bajka (sám Orwell to řekl)
Tropy a figury: personifikace, hovorový výraz (žrádla)
Neumělecký text:
Autor: redaktor, který píše o literatuře
Adresát textu: čtenář se zájmem o literaturu dvacátého století. V ukázce o literaturu George Orwella a jeho literaturu o historii a politických dějinách.
Účel: text slouží k analýze a shrnutí děl George Orwella a zasazení jeho děl do kontextu historických událostí
Funkčně-stylová charakteristika: publicistický, odborný
Slohové postupy: informační, výkladový, popisný
Slohový útvar: článek
Jazyk:
Lexikum: spisovná čeština, termíny (anarchistické hnutí), termíny cizího původu (establishmentu), metonymie (obraz barcelonské situace),