Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Hemingway Ernest_Stařec a moře_válečná proza

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Chlapec brečí, zatímco mu stařec vypráví příběh uplynulých tří dnů. Kolem starcovy loďky se zatím shromáždí dav, který obdivuje kostru obrovské ryby, která se povaluje na pláži.

Autor zde ukazuje jak dokonalé splynutí člověka s přírodou (stařec s rybou - vnímá ji, jako sobě rovnou) tak úžasnou vytrvalost starce, který při lovení nepolevuje ani tehdy, když už vyčerpáním upadá do mdlob, a také ukazuje, že odhodlanost nás vždy dovede k vytyčenému cíli.

Historický kontext:

- 1. světová válka (1914 - 1918); Velké říjnová socialistická revoluce (převrat, 1917); rozpad/sjednocení států a vznik nových; vznik a nástup fašismu → 2. světová válka → poválečná obnova

- hospodářská krize ("černý pátek" - krach New Yourské burzy, 1929)

- v umění vznikají nové směry a tendence

- Hemingway řazen mezi americké autory "Ztracené generace" (20. léta 20. století) - otřes z války, vystřízlivění z amerického snu (všechno perfektní), zklamání, rozčarování, připraveni o ideály, nenachází útěchu a nedokáží smysluplně žít, vidí jenom rozklad společenských hodnot

Světová próza 1.poloviny 20.století (mezi válkami)

Nástup moderní literatury- ubývá dějovostí, literatura je subjektivnější, proměny ve vnímání času, konfrontace vnitřního světa s okolím, prvky absurdity, podtext- mnohé zamlčuje a nechává čtenáře domýšlet a hodnotit, prolínání několika významných rovin, experimentace s jazykem, nehledá odpovědí na palčivé otázky doby, naopak nutí si tyto problémy uvědomit
realistický proud
- navazují na kritické realisty, dodržují tradiční umělecké schéma klasického románu s jistými odlišnostmi
- základem je dějová linie, logická časová posloupnost, ale zaměřují se na psychickou a citovou roli jedince, společenské vztahy v pozadí

USA

Ernest Hemingway

John Steinbeck /1902-1968/ Nobelova cena 1962

Pocházel z německo-irské rodiny usazené v Kalifornii, měl silné sociální cítění, zájem o život obyčejných lidí a outsiderů /tuláků, námezdních dělníků.../, o pouto člověka k přírodě.

O myších a lidech - tragická novela o dvou chudácích nekonečně putujících za prací a toužících po místě, které by se stalo jejich domovem.

GB

Herbert George Wells /1866-1946/

Píše technické a sociální utopie o cestování časem a prostorem, o létajících strojích, setkáních s mimozemšťany, bratrském vesmíru, ale i o hrůzovládě, masové psychóze, zneužití vědeckých vynálezů : Stroj času, Válka světů, První lidé na Měsíci atd.

John Ronald Reuel Tolkien /1892-1977/

Píše dobrodružnou, fantazijní, nevědeckou scifi. Svůj imaginární svět zabydlel troly, elfy, hobity..., kteří mají svůj původ v severské mytologii.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky /1937/, Společenstvo Prstenu, Dvě věže, Návrat krále /1955

Německá próza

Témata, do kterých materiál patří