Ota Pavel - Smrt krásných srnců
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Holan srnce zakousne a pak uteče. Mrtvého srnce najdou 2 rybáři a chtějí si ho odnést, Proškovi s Leem se však podaří je „odlákat“, a tak se Leo vrací domů na Buštěhrad. Jeho synovi Jirkovi srnec pravděpodobně zachránil život – půl roku po vojně umíral, pak se vzpamatoval.
4. Kapři pro Wehrmacht
Hned na začátku okupace vzali Leovi jeho buštěhradský rybník, on tam ale i přesto chodil krmit své kapry. Přišlo vyvraždění Lidic, což Lea velice zasáhlo, protože zde měl spoustu známých. Rostl v něm hněv a touha po pomstě. Když Lea spolu s jeho syny povolali do koncentračního tábora, bylo toho na Lea už moc. V noci vzal svého nejmladšího syna Ottu k rybníku a společně odnesli všechny kapry z rybníka domů a následně je všechny prodali.
Následující rok se konal výlov rybníka, kde překvapení Němci stáli nad prázdným rybníkem…
5. Jak jsme se střetli s vlky
Tato kapitola pojednává o rybaření po válce a setkání s Vlkovými, kteří ulovili více štik, než Popperovi.
6. Otázka hmyzu vyřešena
Leova firma na vysavače zkrachovala, proto si musí hledat náhradu. Je přijat do firmy vyrábějící mucholapky, které nikdo nechce kupovat. Leo se opět stane úspěšným a všechny je prodá. Pak si ale lidé chodí ztěžovat, že mucholapky nelepí, což však Leo nevěděl.
Sklad se začíná plnit vrácenými mucholapkami. Ředitel Jedlička je nakonec všechny spálí a Leo dá výpověď. Mucholapky vyráběla Holandská firma, byly nekvalitní – sám ředitel se k tomu nakonec přizná.
7. Králíci s moudrýma očima
Leo je opět bez práce, proto začne Leo chovat vzácné králíky, které má v plánu prodat. Rodina prodává chatu a kupuje domeček u Radotína, kde tatínek začne králíky chovat. Stará se o ně celých 10 let, pak je zaveze náklaďákem na výstavu. Tam mu však nechtějí králíky přijmout – že prý nemají manikúru a pedikúru. Zoufalý Leo dává králíkům svobodu a jde pěšky domů – nemá už ani peníze na autobus. Jakmile přišel domů, jeho žena zavolala sanitku. Než Leo odjel, dal na dveře krásnou cedulku s nápisem „PŘIJDU HNED“. Už nikdy však potom nepřišel.
Vypravěč/lyrický subjekt: Vypravěčem je syn hlavního hrdiny, který všechny události líčí svýma očima.
Jazyk:
Spisovný i hovorový jazyk (mouchy nechcípají, embéčka, vandráci, atd..)
Lidová slovesnost, nářečí
Popisné pasáže (líčení přírody), práce s detailem, poetismus
Častá přímá řeč, vynechané uvozovací věty
Zkratky: Frako (František Korálek)
Cizí slova (made in Sweden, dandy)
Vulgarismy (Jděte do pr*… s takovým zázrkem, apod.)
Bohaté metafory, citová zabarvenost (humor a satira, smutek a neštěstí) → vzpomínková próza (autor vzpomíná na svoje dětství)
Ironie, humor, autobiografie, hyperbola (opakoval celou cestu z Plzně)
O autorovi, vlivy na jeho tvorbu:
Leo Popper bylo pravé jméno jeho otce, který byl židovským obchodním cestujícím, on sám se narodil jako jeho 3., nejmladší syn
V Buštěhradu studentem střední školy, která byla po něm posléze pojmenovaná
2. světová válka – líčí ji z pohledu Pavla a na základě jeho vlastních zkušeností