Povinná četba - Puškin Piková dáma
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
- hlavní představitel romantismu
básnické povídky: Džaur, Korzár, Lara – hlavním hrdinou je člověk revoltující proti současnému světu
Childe Haroldova pouť – moderní epos, autobiografické rysy
Percy Bysshe Shelley (1792–1822)
- zemřel utonutím, plavil se na lodi Ariel
- jeho manželka, Mary Shelleyová, je autorkou Frankensteina
Odpoutaný Prométheus – dramatická báseň, utopie, vyjadřuje téma osvobození lidské myšlenky
Walter Scott (1771–1832)
- považován za zakladatele historické povídky a historického románu
Waverly – román o povstání v Irsku
nejslavnější romány: Rob Roy, Ivanhoe, Kenilworth, Pirát
● názvy (případně obsahy) dalších autorových děl:
Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina (vydáno r. 1830) - soubor pěti nevelkých povídek. Povídkovou sbírku vydal Puškin nejprve pod pseudonymem Ivan Petrovič Bělkin (odtud název cyklu) a jednotlivým povídkám proto předchází vydavatelská poznámka s portrétem Bělkina, jejich údajného autora.
Kavkazský zajatec (vydáno r. 1821) - poema, jejímž hlavním hrdinou je mladý kozácký důstojník, který je na Kavkaze zraněn a přivlečen do čerkeské vesnice. Zde se do něj zamiluje jedna z dívek, on však její lásku odmítá. Dívka ho přesto vysvobodí a pak spáchá sebevraždu. Mladík se dostane šťastně do ruského tábora, ale v jeho srdci zůstává trpká bolest ze ztracené lásky.
Evžen Oněgin (1823-1833) – román ve verších, šlechtic Oněgin opouští město a odjíždí na zděděné venkovské sídlo. Zde se spřátelí s básníkem Lenským a jeho snoubenkou Olgou. Olžina sestra Taťána se do Oněgina zamiluje a svoje city mu vyjeví v dopise. Oněgin na dopis neodpoví a je k Taťáně chladný a na truc tancuje celý večer s Olgou. To rozzuří Lenského, vyzve Oněgina na souboj, ale sám v něm umírá. Oněgin se vrací do města a Taťána se provdá. Po deseti letech se setkávají v Moskvě a role se obrací. Oněgin po Taťáně touží, ona ho však odmítá.
Kapitánská dcerka (vydáno r. 1836) – novela, Bachčisarajská fontána (vydáno r. 1823), Poltava (vydáno r. 1829), Ruslan a Ludmila ( vydáno r. 1820), Boris Godunov (vydáno r. 1825)
literární druh
epika
literární žánr
novela
literární forma
próza
dominantní slohový postup
vyprávěcí
typ vypravěče
er-forma
vysvětlení názvu díla
Piková dáma – název karty, kterou Heřman odkryl místo esa a prohrál veškeré peníze. Tvář na kartě byla velmi podobná tváři stařeny, která se mu takto pomstila.
posouzení aktuálnosti díla
Hlavní téma novely – lidská hamižnost a touha získat co nejvíc peněz bez práce – je stále aktuální.
určení místa a času textu
místo: blíže neurčené ruské město
čas: autorova současnost, 1. polovina 19. století
stručné nastínění děje
- povídka je rozdělena do šesti kapitol
Tomský ve společnosti karetních hráčů vypráví příběh své babičky Anny Fedotovny. Ta jednou prohrála mnoho peněz, její manžel odmítl dluh splatit, a tak požádala o pomoc hraběte Saint-Germaina. Ten jí vyzradil jakési tajemství, díky němuž příští den uhádla tři karty za sebou a zbavila se dluhu. Babička toto tajemství nikdy neprozradila ani jednomu ze svých čtyř synů, jen jedinkrát se uvolila a pomohla jistému muži.