Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Romeo a Julie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Romeo a Julie

(první vydání 1595)

William Shakespeare

(1564 – 1616)

Největší dramatik světové literatury. Neví se, kdy přesně se narodil, odhaduje se 23. 4. 1564, jisté je však pouze to, že byl pokřtěn 26. 4. 1564. Narodil se v Anglii ve Stratfordu nad Avonou.

Před rokem 1592 se Shakespeare připojil ke kočovným divadelníkům. Roku 1592 přišel do Londýna, kde hrál v různých divadelních společnostech. Stal se také spolumajitelem divadla. V letech 1593 až 1594 ale byla londýnská divadla zavřena kvůli epidemii moru.

Pro Shakespeara však končí dramatická tvorba a zanedlouho se vrací za manželkou a dcerami do svého rodiště, kde zůstane až do své smrti. Shakespeare umírá 23. 4. 1616. (zrovna na svoje narozeniny)

Dramatická tvorba Shakespeara přerůstá časový a společenský rámec své doby, zůstává živá a pochopitelná i dnešnímu divákovi.

Jeho dílo lze rozdělit do tří období. Do 1. období z let 1591 – 1600 patří především komedie, ve kterých vítězí spravedlnost a láska. V dílech 2. období z let 1601 – 1608 si autor není jistý, zda jsou renesanční ideály uskutečnitelné, v dílech panuje pesimismus. Do 3. období od roku 1609 patří romantické hry.

Napsal např.: Hamlet, Kralevic dánský, Othello, Benátský mouřenín, Král Lear, Macbeth, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky Windsorské, Richard III. Jindřich IV.

Autoři té doby

Renesance a humanismus v evropské literatuře

Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio, Francios Villion, Francios Rabelais, Lope de Vega, Tirso de Molina, Miguel de Cervantes Y Saavedra, Geoffrey Chaucer

Celková charakteristika díla

Jedná se o nejslavnější zpracování tématu tragédie lásky. Příčinami tragického osudu obou milenců jsou vnější podmínky (nepřátelství obou rodů) a ne charakter hlavní postavy. Hra je oslavou renesanční individuality proti středověké závislosti na kolektivu a nejrůznějších společenských skupinách a institucích (církvi, rodině, cechu, společenské vrstvě atd.)

Děj se odehrává v Italské Veroně v 16. století

Postavy

Pozornost je zde upřena k mileneckému páru, v němž každý přísluší k jinému rodu. Romeo je Montek. Julie je Kapuletová. Pozoruhodný je zde vývoj charakterů postav. Zatímco Romeo se mění z kurtoasního sebelítostného milence v akceschopného muže, odhodlaného uskutečnit své představy o životě, z Julie, čtrnáctiletého děvčete, se stává zralá žena, neochvějně stojící po boku svého vyvoleného. Ostatní postavy jsou charakteristické buď přímou nenávistí k jednomu z milenců, nebo alespoň ironizujícím postojem. Výjimkou je snad pouze otec Vavřinec, který Romeovi a Julii aktivně pomáhá v uskutečnění jejich záměru. Přes všechnu snahu však nedokáže zabránit tragédii, a na závěr se ukazuje, že ani on ve skutečnosti nechápe sílu lásky, kterou k sobě oba mladí lidé vzplanuli.

Témata, do kterých materiál patří