10. Velký Gatsby
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vypravěč: jedna z hlavních postav - Nick, vypravěč vševědoucí
Postavy:
-
Nick Carraway – vypravěč, do příběhu nijak nezasahuje, popisuje vzpomínky na léto
-
Jay Gatsby – bohatý mladý muž, přetvařuje se a chce se lidem zalíbit, rád se chlubí svým bohatstvím, optimistický a ctižádostivý, ne vždy upřímný, miluje Daisy
-
Daisy Buchanan – sestřenice Nicka, manželka Toma Buchanana, krásná, ale povrchní, má ráda luxus
-
Tom Buchanan – bohatý a arogantní, myslí si, že je nejlepší a Daisy nemůže chtít nikoho jiného, sám má milenku Myrtle
-
Jordan Baker – přítelkyně Daisy a Nicka, prostředníkem mezi Daisy a Jayem
-
Myrtle Wilson – milenka Toma, je ráda vydržovaná
-
George Wilson – manžel Myrtle, chudý, vlastní autoservis, užívá si Tomova bohatství
Slohový postup: vyprávěcí
Typy promluv: spisovný jazyk, krátké a úderné dialogy, naopak myšlenky vypravěče dlouhé a popisné, ich-forma
Jazykové prostředky: Jazyk spisovný, občasné vulgarismy v přímé řeči, originál v angličtině, častá přirovnávání, barvitá a rozsáhlá slovní zásoba, střídají se úseky, kde vypravěč prezentuje pouze to, co vidí, s úseky, kde zamýšlí nad příběhem a motivací postav, často popisováno do detailů, dialogy jsou krátké, myšlenky rozepisovány
Společensko historické pozadí tvorby: Jedná se o dílo, které patří do meziválečného období. F. S. Fitzgerald patří mezi autory tzv. ztracené generace. Toto období se nazývá rovněž tzv. jazzový věk (po roce 1920), USA přichází s řadou novinek a objevů. Město se stává centrem dění, prohlubují se rozdíly mezi chudými a bohatými. Vyvíjí se konstrukt tzv. amerického snu. Za života autora nebylo dílo moc přijímáno, úspěchu se dočkalo až v 50. letech. Nyní se o něm mluví jako o nejlepším americkém díle.
Autor: Americký spisovatel a scénárista. Spolu s Ernestem Hemingwayem nejvýznamnější představitel tzv. ztracené generace. Po vypuknutí války narukoval armádu, kde také poznal svou pozdější manželku. Jeho žena trpěla schizofrenií a také vždy toužila po majetku. Ačkoliv za svého života nebyla autorova tvorba příliš oceňována, na tehdejší poměry byla rodin poměrně zámožná. Ve svém díle často používá autobiografické prvky (např. krach burzy, vlastnosti a nemoc jeho manželky – Daisy atd.). Když musí začít platit vzdělání dceři a sanatorium manželce, začne pro něj kruté období. Řešení nalézá v alkoholu. V roce 1940 umírá na infarkt.
Autorovo další dílo:
-
Na prahu ráje
-
Něžná je noc
-
Krásní a prokletí
-
Poslední magnát (nedokončený, vydán po smrti)
Další autoři tohoto období:
-
Ernest Hemingway – Stařec a moře
-
William Faulkner – Báj, Rekviem za jeptišku, Nepřemožení
-
John Steinbeck – O myších a lidech, Na východ od ráje, Na plechárně