Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




19.Obsluhoval jsem anglického krále (1)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (48.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

19. Obsluhoval jsem anglického krále – B. Hrabal

Bohumil Hrabal (1914-1977) – významný představitel oficiální (která byla často politická, obvykle byly zdůrazňovány „výhody“ socialismu) literatury 70. a 80. let a světově uznávaný prozaik, vynikající vypravěč. Vystudoval práva na Karlově univerzitě. Vystřídal mnohá zaměstnání (traťový dělník, telegrafista, výpravčí, pojišťovací a obchodní agent, dělník, balič ve Sběrných surovinách, kulisák. Na přelomu 40. a 50. Let se sblížil s řadou literárních osobností (např. surrealisty J. Kolářem, J. Hiršalem, E. Bondym a experimentátorským grafikem Vladislavem Bloudíkem) a začal tvořit prózu. Od r. 1962 se věnoval jen literární činnosti. Po srpnu r. 1968 se z výsluní dostal na okraj pozornosti. V Hrabalově tvorbě se spojuje oficiální, samizdatový a exilový proud české literatury. Jeho texty mají mnoho variant, často své náměty několikrát zpracovával, bral zřetel na tlak politických poměrů.

Typické rysy Hrabalových próz:

  • Metoda koláže – automatický záznam (vliv dadaismu- snaží se šokovat, ideálem je svoboda, hravost, naivita; a surrealismu)

  • Užití kontrastů (hrůza – naděje, krutost – něha, krása – ošklivost atd.)

  • Erotika, černý humor, ironie- výsměch, groteskno

  • Osobitý jazyk – expresivnost (hovorový jazyk, slang, poetismy – český básnický směr, který se měl stát „metodou“ jak nahlížet na svět aby byl básní – exotika, cirkus, vulgarismy

  • Hrdinové většinou z okraje společnosti

  • Sloučení intelektuálních postojů a názorů s hospodským typem vyprávění – stylem tvorby navázal na Jaroslava Haška – hospodské povídačky

Druh, žánr

Druh – epika – založena na dějovosti, vyprávění příběhů

Žánr – román – příběh s bohatým dějem, četnými epizodami a mnoha postavami; hrdinové procházejí vývojem.

Kritické ohlasy

Tato próza, často označovaná za vrchol Hrabalovy tvorby, jako jedno z mála děl tohoto autora nesmělo v soudobém Československu vyjít. Za hlavní důvod zákazu vydání byly uváděny příliš otevřené erotické scény, kniha ale rozhodně nemohla vyhovovat ani z hlediska ideologického. Hrabal zesměšňuje všechny totalitní režimy, na českého člověka se určitě nedívá skrz růžové brýle a navíc striktně odmítá černobílé vidění 2. světové války a jejích následků.

Téma

Příběh mladého a snaživého muže, který touží po bohatství, lásce a uznání ve své profesi. Je to spíše existenciální téma (*EXISTENCIONALISMUS – filosofický a uměl. směr, zachycuje člověka ve stavu beznaděje, zoufalství a stálého utrpení – pol. 20 st.), které dokazuje, že teprve samota umožňuje hlavnímu hrdinovi se zbavit touhy po majetku a uznání a dojít k prosté filosofii života. Hlavním tématem jsou proměny hlavního protagonisty Jana Dítěte.

Prostředí, doba

Témata, do kterých materiál patří