Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Gogol - Revizor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (9.09 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 Velké Soročice – 1852 Moskva)

- Byl ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu, představitel ruského realismu, za jehož zakladatele je v Rusku považován.

- Na jeho tvorbu navazuje prakticky celé ruská literatura 2. poloviny 19. století.

- Za jeho nejlepší díla jsou považovány povídky, ve kterých popisoval reálné prostředí ukrajinského venkova i obyčejné lidi z různých společenských vrstev a jejich tragikomické osudy.

- Revizor vydán 1836, 1842 přepracováno

dílo: Večery na samotě u Dikaňky (cyklus povídek)

Mirgorod (sbírka novel)

Mrtvé duše (román)

Petrohradské povídky

Hráči (drama – komedie)

Ženitba (drama – komedie)

Kontext:

- tvorba na přechodu mezi romantismen a realismen (spíše realismus)

- 2. pol. 19. stol. – období realismu (lat. realis = věcný, skutečný) – snaží se objektivně ztvárnit svět tak, aby se zobrazované co nejvíce podobalo skutečnosti. Nezaměřoval se na to, co je výjimečné, ale dával přednost nepřikrášlenému popisu skutečnosti. Zobrazování obyčejných lidí, sociální spodiny, průměrnosti a ošklivosti pro ně nebylo tabu.

další autoři: Honoré de Balzac (Otec Goriot)

Stendhal (Červený a černý)

Fjodor Michajlovič Dostojevskij (Zločin a trest)

Anton Pavlovič Čechov (Višňový sad)

Lev Nikolajevič Tolstoj (Anna Karenina)

Charles Dickens (Oliver Twist)

Téma: tehdejší ruská společnost, kritika nedostatků ve společnosti, očekávaný příjezd revizora z Petěrburgu, bezvýznamný člověk je zaměněn za revizora

Motivy: falešný revizor, záměna osob, hloupost a zkaženost úředníků, úplatkářství, korupce

Námět poskytl Alexandr Sergejevič Puškin, který Gogolovi vyprávěl příběh o tom, jak byl jednou při jakési cestě považován za tajného úředníka.

Časoprostor:

čas: během 24 hodin, 30. léta 19. století

prostor: velká část se odehrává u policejního direktora doma, v hostinci

Kompozice: chronologická

1. dějství – Expozice – seznámení s hlavními postavami

2. dějství – Kolize – Policejní direktor spolu s ostatními pokládá Chlestakova za skutečného revizora. Po počátečních zmatcích se falešný revizor dostává do obrazu a zápletka se dále rozvíjí.

3. dějství – Krize – Chlestakov se již chystá odjet, ale ještě se stihne zasnoubit s Marjou Antonovnou.

4. dějství – Peripetie – Na scénu přichází poštmistr s dopisem, ze kterého se všichni dovídají pravdu. Hejtman je pokořen, úředníci sklidili posměch.

5. dějství – Závěr – Nečekaný zvrat – příjezd opravdového revizora, všichni ustrnou a je zde vidět živý obraz, jenž vyobrazuje reakce na tuto situaci.

Literární druh a žánr: drama, satirická komedie

Děj:

Děj se odehrává v malém ruském městečku na počátku 30. let 19. století během 24 hodin. Ve hře vystupuje mladý bezvýznamný úředník Chlestakov, který se svým sluhou Osipem přijel do městečka již před čtrnácti dny, ubytoval se ve zdejším hostinci, v kartách prohrál všechny peníze a teď nemá na zaplacení útraty. Přeje mu ale štěstí, neboť policejní direktor právě dostal dopis, v němž se píše, že městečko navštíví nebo už navštívil revizor. Díky poštmistrovi, který pro své rozptýlení otevírá cizí dopisy, se o tom i ostatní úředníci města okamžitě dozvědí. Protože nemají čisté svědomí, neboť berou úplatky, kradou a všude je nepořádek, mají z revizora obavy. Dva statkáři, Dobčinskij a Bobčinskij, jejichž jedinou životní náplní je běhat po městě a šířit jakékoliv (i neověřené) zprávy, ke kterým se dostanou, pokládají za revizora právě Chlestakova, a rychle rozšíří informaci o jeho příjezdu. Aby revize dobře dopadla, snaží se představitelé města Chlestakova podplatit.

Témata, do kterých materiál patří