Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




KAREL ČAPEK (Seminární práce)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (776.17 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Po několika krátkodobých zaměstnáních nastupuje společně se svým bratrem Josefem v dubnu 1921 do pražské redakce Lidových novin, ve které setrvá až do konce svého života. V téže době se stává dramaturgem Městského divadla Královských Vinohrad.

Krátce před nástupem do Lidovýсh novin se při divadelním představení Holčička v divadle na Smíchově seznamuje s sedmnáctiletou herečkou Olgou Scheinpflugovou. Jejich vztah trval celých osmnáct let a byl velmi komplikovaný. V této době se již plně projevuje Čapkova choroba chronickými bolestmi zad, které jej celoživotně ničí nejen fyzicky, ale i psychicky. Vztahu s Olgou nepřála zejména Čapkova rodina.

V roce 1922 se osobně seznámil s prezidentem republiky Tomášem Garrigue Masarykem. A to byl počátek celoživotního přátelství. Vyvrcholením tohoto přátelství byl vznik memoárových Hovorů s T. G. Masarykem, v 1928 až 1935.

Do konce dvacátých let Čapek vydává několik děl. K těm nejznámějším se řadí Továrna na Absolutno (1922), drama Věc Makropulos (1922) a roman Krakatit (1924). Všechna tři díla spojuje žánr sci-fi a fantasy. Ve všech dílech se projevuje

Čapkův rezervovaný postoj k vědeckotechnickému vývoji. Čapek byl do jisté míry příznivcem, uznával nutnost pokroku, ale současně si uvědomoval i etické otázky s ním spojené a důsledky, které pro celé lidstvo může mít. Nevyjadřoval se jen prostřednictvím svých dramat a románů. Jako žurnalista se hodně věnoval aktuálním I politickým problémům. Například svůj postoj k fašismu definoval v roce 1926 ve článku Čeští spisovatelé-proč mlčíte, který vyšel jako reakce na výzvu Národní obce fašistické.

2.5 Bydliště

Do roku 1925 žil Karel Čapek spolu se svým bratrem Josefem Čapkem v bytě na Malé Straně. Pak se přestěhovali na východní hranu vinohradské kolonie Spolku žurnalistů, kde pro ně postavil architekt Ladislav Machoň v letech 1923–1924 rozsáhlou dvojvilu v tzv. národním slohu. Nejprve žil Karel Čapek ve své polovině dvojdomu v dnešní Praze 10 sám, později se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Druhou polovinu domu obýval bratr Josef Čapek se svou rodinou.

Ke svatbě v roce 1935 obdrželi novomanželé Karel Čapek a Olga Scheinpflugová právo bydlet na letním sídle nad rybníkem Strž u Staré Huti. Stalo se tak zásluhou generálního ředitele hutí v Dobříši Václava Palivce. V současnosti je v tomto domě památník Karla Čapka. Zde Čapek ve svých posledních třech rocích života převážně pobýval.

2.6 Třicátá léta

V červnu 1930 byl ministrem školství jmenován členem poradního sboru pro věci Národního divadla. V lednu 1931 pro rozvoj duševní spolupráce při Společnosti národů jmenován do výboru pro literaturu a umění. V březnu byl znovu zvolen předsedou pražského Penklubu. Koncem června se zúčasnil celosvětové konference Penklubu v Haagu. Poté cestoval po Holansku. V březnu 1932 společně s bratrem Josefem přešel od zkrachovalého nakladatelsví Aventinum k nakladatelství František Borový.

Témata, do kterých materiál patří