Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mateřské chování

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.55 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Mateřské chování

Veškeré chování, které projevuje matka vůči svým štěňatům.

I když hlavní péče o štěňata připadá na fenu, o výchovu, krmení štěňat v pozdější fázi se zajímá i otec a jiní dospělí, pokud mají možnost.

Matka má tři hlavní úkoly:

  • Krmit štěňata, nejprve mlékem, pak pomocí vyvrhování

  • Udržovat je v čistotě a teple, hlavně, pokud jsou malá. A později udržovat jejich prostředí v čistotě pojídáním výkalů

  • Vychovávat štěňata

Ihned po porodu matka štěně osuší, udržuje je v teple, krmí je a olizováním čistí. Mateřské chování feny po porodu je řízeno hormonálními procesy a pokud fena porodí předčasně může dojít k jejich narušení.

Když štěňata povyrostou, ve chvíli, kdy rozlepují oči a začínají se pohybovat po okolí, je matka začíná vychovávat. Dostávají první lekce psího jazyka – psí řeči.

Vrčení a cenění zubů je vrozené, ale štěňata se musí naučit, jaký je jejich význam.

Součástí procesu učení je i jejich odstavování.

Při falešné březosti fen procházejí hormonálními změnami („příprava“ na imaginární porod), které vyvolávají mateřské chování.

Dobrá matka je trpělivá a pečlivá. Jak štěňata odrůstají, chovatelé často špatně chápou násilnější metody, které matka při výchově používá. Může na štěňata vrčet, a dokonce na ně i zaútočit, ale nikdy jim neublíží.

Bez péče matky by nikdy ze štěňat nevyrostla správná sociální zvířata a nebyla by schopná životu ve smečce – štěňata předčasně odebraná od matky jsou touto deprivací často ovlivněna do dospělosti – nerozumí psímu chování a sami neví, jak se správně chovat. Resocializace takového jedince je složitá a dlouhodobá záležitost.

Když štěňata dosáhnou věku 8-10 týdnů, tak o ně zájem matky polevuje.

Chovatelé občas uvádějí problémy, že matka nemá o štěňata zájem, nebo je na ně příliš hrubá. Ve vzácných případech je i zabije. Tyto problémy jsou často vyvolány stresem a nejistotou feny během a po porodu.

Mateřský vliv

Matka ovlivňuje první fázi života štěňat, což může mít takový vliv na chování štěňat, že může být obtížné odlišit mateřský vliv od vlivu genetiky.

Pozorování ukázala, že matka, která reaguje bojácně nebo nervózně na určité zvuky, může ovlivnit svá štěňata natolik, že se u nich může projevit fóbie na zvuky, aniž by k tomu měla genetický předpoklad.

Mateřský vliv na štěňata je hlavním důvodem, proč není možné zjistit koeficient dědičnosti některých povahových rysů.

Neonatální chování

Chování novorozenců nazýváme neonatální (řecky neos = nový, latinsky natalis = zrození). Pro štěňata jsou nejdůležitější faktory pro přežití:

  • Mléko

  • Teplo

  • Péče

Proto jsou štěňata od narození vybavena tak, aby mohla těmto požadavkům vyhovět a přežít. A ač se zdají po narození a v prvních pár týdnech bezmocná, ale jsou dokonale vybavena pro další život.

Témata, do kterých materiál patří