Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




06.První státní útvary na našem území, románská kultura

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Velkomoravská říše

Historické prameny : Fuldské anály a Geograf Bavorský

8. stol. o životě Slovanů není nic známo. Žili zde různé slovanské kmeny, sdružovali se, stavěli opevněná hradiště ( např. Šárka ).

9.stol. – vznik kmenových knížectví v čele s knížetem.

Moravské knížectví ( Morava ) – kníže Mojmír

Nitranské knížectví ( jižní Slovensko ) – kníže Pribina

Mojmír I. ( ? – 843 ) – zakladatel rodu Mojmírovců.

- 796 poráží Avary

- knížectví podřízeno biskupství v Pasově

- Mojmír nechal sepsat první zákoník ( obsahoval pouze morální tresty např. pokání )

- spolupracoval s východofranckým panovníkem Ludvíkem Němcem.

Mezitím v Nitranském knížectví vládl Mojmírův levoboček kníže Pribina ( v roce 830 založil Nitranský kostel, ale sám byl pohan ).Ten chtěl ovládnout Moravské knížectví, a tak ho Mojmír vypudil do východofrancké říše ( hrad Moosburg, později tam Metoděj světil své žáky .Pribina pak útočil na hranice Velkomor.Ř. a při jedné z výprav zemřel ). Vyhnán byl okolo roku 833.

Spojením Moravského a Nitranského knížectví vznikla Velkomoravská říše ( název je nepřesný, vznikl z byzantského označení Vzdálená, daleká Morava ). cca 833 n.l.

Mezitím byly docela dobré vztahy s Franckou říší, Mojmír platil tzv. tribut, aby byl s Franckou říší mír.Probíhala christianizace ze strany Francké říše ( od r. 843 Východofrancká říše ).Ale misionáři hlásali v latině.

Po smrti Mojmíra nastupuje kníže Rastislav ( 846 – 870 ) : - synovec Mojmíra

- dosazen za pomoci východofranckého panovníka Ludvíka Němce, ale pak se dostal do sporu s Východofranckou říší, protože odmítl odvádět tribut.

Rastislav vybudoval obranný systém hradišť proti VFŘ a ubránil se.

Dalším jádrem sporu bylo šíření křesťanství na území VMŘ. To totiž šířili východofrančtí misionáři a tím rostl i politický vliv VFŘ. => Rastislav se tomu chtěl bránit, chtěl co největší samostatnost, a tak chtěl zřídit na Moravě vlastní církevní organizaci.Obrátil se na papeže Mikuláše I. , ale ten ho odmítl.Tak se tedy obrátil na Michala III. v Byzantské říši. Ten vyhověl a poslal do VMŘ. dva věrozvěsty v r. 863

863 –Konstantin ( později v Římě vstoupil do kláštera a získal tam jméno Cyril) a Metoděj : - bratři ze Soluně ( Thessalonika ), učenci, filozofové.

- vytvořili první slovanské písmo – hlaholice ( později cyrilice ) a za církevní jazyk zvolili staroslověnštinu ( podle slovanského nářečí z okolí Soluně ).Do staroslověnštiny přeložili část Bible.Ve staroslověnštině i hlásali -> lidi tomu rozuměli.

Své snažení obhájili i u papeže, který jmenoval Metoděje arcibiskupem moravsko-panonské oblasti.

Staroslověnština se stala třetím liturgickým jazykem.

Svatopluk vládl v Nitranském knížectví, chtěl však vládnout celé Velké Moravě, a tak za pomoci Franků zajal Rastislava ( jeho strýc ) a vydal jim ho.Tam byl Rastislav odsouzen k smrti, ale nakonec byl „jen“ oslepen. Svatopluk se nicméně stal panovníkem VMŘ.

Témata, do kterých materiál patří