Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Bibrštejnové

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

BibrštejnovéPrvními mocnými majiteli byli Bibrštejnové, jejichž panství byla značně devastována husitskými válkami. (Vymřeli v roce 1551).

Frýdlant

Nejstarší město v celé oblast, dlouhá léta správní středisko frýdlantského i libereckého panství. Leží na březích říčky Smědá při jejím soutoku s Řasnicí na rozhraní Jizerských hor a Lužické pahorkatiny. První písemné zmínky o Frýdlantu jsou z roku 1278, kdy byl hrad zakoupen od českého krále rodem Bibrsteinů. Hrad byl původně stavěn jako strážní hrad a od toho vznikl patrně i jeho název. Po Bibrsteinech vlastnili panství páni z Rederu a po nich krátce v 17. století i Albrecht z Valdštejna. Poté hrad vlastnili Gallasové a Clam-Gallasové a roku 1945 byl zestátněn. Hrad prošel mnoha přestavbami z původně gotického na renesanční zámek. Dnes je na zámek jedním z nejnavštěvovanějších objektů v oblasti. Dalším historicky zajímavým objektem je Děkanský kostel Nalezení Sv. Kříže, původně z 15. století. Později byl přestavován do nynější podoby. Uvnitř se nachází cenná monumentální kaple Rederů z mramoru z počátku 17. století. Zajímavá je i státem chráněná přírodní památka - alej 222 více než 200 let starých lip velkolistých u silnice na Raspenavu.

Nejvýše položená obec, nejkrásnější zákoutí hor, srdce Jizerek, kuruna hor - několik označení pro osadu Jizerka, která je poprvé uváděna na nejstarší archivní listině již v roce 1539. Za tuto zprávu vděčíme hraničnímu sporu. O hory se tehdy dělila dvě panství: navarovské Smiřických a frýdlantské panství Bibrsteinů.

1278

po smrti Bedřicha II se centrem moci v Evropě stává Francie

Rulko Bibrštejn získává hrad Frýdlant

Majitel panství Joachym z Bibrštejnů údajně nařídil roku 1535, aby se všichni liberečtí občané zřekli katolické víry a přijali víru luteránskou. Katolický kněz byl vypuzen a nahrazen luteránským predikantem ze Saska, jehož jméno neznáme. Roku 1553 nastupuje luteránský predikant

Témata, do kterých materiál patří