Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Třicetiletá válka, anglická revoluce, Francie za Ludvíka XIV, reformy Petra I.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Třicetiletá válka

Poměry v Evropě na počátku 17. stol.

  • stoupenci absolutní panovnické moci X stoupenci stavovských principů

  • rozpory náboženské: reformace X katolictví

  • hlavním motivem války však zápas o materiální statky, území, mocenské a politické zisky

Nepřátelské tábory

Habsburkové – spojenci: Katolická liga v říši, papež, polsko-litevská říše

Protihabsburská koalice – Nizozemí, Francie, Anglie, Protestantská unie v říši, severské země

Fáze války

  1. ČESKÉ STAVOVSKÉ POVSTÁNÍ (1618 – 1620)

  • na počátku 17. stol – dlouhodobé spory katolické šlechty s nekatolickou. Otázka nástupnictví po Matyáši II. Za krále Matyášem prosazen jeho příbuzný Ferdinand Štýrský (zastánce absolutismu a radikální katolík).

  • březen 1618 – sjezd nekatolických stavů v Praze. Odpor nekatolíků vůči Ferdinandovi a stížnosti na porušování Rudolfova majestátu – Matyáš stížnosti odmítl a zakázal pokračování sjezdu – záminka povstání.

  • 23. května 1618 – stavové vnikli do kanceláře Pražského hradu a vyhodili královy místodržící Viléma Slavatu, Jaroslava Bořitu z Martinic a písaře Filipa Fabricia z oken do hradního příkopu – 3. pražská defenestrace – začalo české stavovské povstání a třicetiletá válka.

  • zvolena vláda 30 direktorů – prozatímní převzetí správy země (zástupci panstva, rytířstva, měšťanstva)

  • odboj výhradně stavovský (šlechta si nepřála účast chudiny). Očekávána zahraniční pomoc (Anglie, protestanti v Německu, Dánsko). Ta však selhala, pouze Nizozemí poslalo vojáky a peníze. Osamělý boj stavů.

  • Habsburkové – větší finanční i vojenská podpora od svých spojenců – převaha peněžní i vojenská

  • 1619 – stavové vyhlásili novou ústavu – české země konfederací zcela rovnoprávných zemí v čele s volitelným panovníkem. Po smrti krále Matyáše sesadili stavové Ferdinanda Štýrského z českého trůnu. Za nového krále si zvolili Fridricha Falckého (představitel Protestantské unie, zeť anglického krále). Začala válka mezi stavovským a císařským vojskem Ferdinanda Štýrského.

  • 8. 11. 1620 – rozhodující krátká bitva na Bílé hoře u Prahy (necelé 2 hodiny) – porážka stavovských vojsk a celého povstání. Fridrich Falcký („zimní král“) ze země uprchl.

  • Českým králem se stal Ferdinand Štýrský – Ferdinand II. (1620 – 1637). Konec českého stavovského povstání.

  • ČESKÝ STÁT A SPOLEČNOST PO PORÁŽCE

    1. panovník se rozhodl po porážce povstání stavy tvrdě potrestat a definitivně zlomit jejich moc

    2. 21. 6. 1621 – popraveno na Staroměstském náměstí 27 vůdců povstání (kteří nestihli uprchnout ze země). Mezi popravenými Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Václav Budovec z Budova (spisovatel a diplomat), Jan Jesenius (vzdělaný lékař).

    3. účastníkům odboje zabaven (konfiskován) majetek a pozemky – ¾ veškeré půdy v zemi. Pozemky získaly katolické rody a císařovi vojevůdci a dvořané (Němci, Španělé, Rakušané, Italové).

    4. Albrecht z Valdštejna

      1. původně člen Jednoty bratrské, přestoupil na katolictví a obohatil se na konfiskovaném majetku – Frýdlantské – Jičínské vévodství. Hospodářsky velmi prosperující území, právo razit vlastní mince.

      2. vynikající vojevůdce císařského vojska v třicetileté válce. Roku 1634 – podezírán císařem ze zrady – zavražděn v Chebu a jeho majetek zabaven.

      3. 1623 – znehodnocení české měny ražbou nekvalitních mincí se sníženým obsahem stříbra

      4. 1627 – vydáno Obnovené zřízení zemské (nová ústava) – ztráta politické moci stavů, český trůn dědičný v habsburském rodě, církev prvním stavem ve státě. Povoleno jen katolické náboženství, zrovnoprávněna němčina s češtinou.

    5. Emigrace a rekatolizace

      1. násilná rekatolizace, nekatolickým stavům dáno na výběr – buď přestup ke katolictví, nebo emigrace (poddaným vystěhování zakázáno) → odchod více než 30.000 lidí

      2. emigrace nekatolíků z Čech do Slezska, Uher, Saska, Nizozemí – J. A. Komenský, grafik Václav Hollar, malíř Karel Škréta

      3. úbytek obyvatel díky válkám, emigraci a epidemiím až o 1/3. Rozvoj země a kultury až v období baroka.

Témata, do kterých materiál patří