Makedonská nadvláda, Řecko, Archaické období, Kréta
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Minojská Kréta
První civilizace v Evropě vznikla na ostrově Kréta
Důvod vzniku prvního státu právě zde je dán jeho strategickou polohou na křižovatce obchodních cest, ale v bezpečí před dobyvačnými nájezdy.
Civilizace zde vznikla okolo roku 2000 př. n. l. a nazýváme ji minojskou podle bájného krále Minoa.
O dějinách Kréty se dozvídáme především z archeologických památek, protože texty o politických dějinách se nedochovaly (psaly se na netrvanlivý materiál) a původní písmo (lineární písmo) se nepodařilo dosud rozluštit.
Dějiny Kréty dělíme na dvě části:
Období prvních paláců (2000 – 1700 př. n. l.) – vznikala první města
s paláci, z nichž nejdůležitější byla Knossos, Faistos a Mallia. Konec tohoto období přinesla řada zemětřesení.
Období druhých paláců (17. – 15. století př. n. l.) – města se vzpamatovala
po přírodní katastrofě a došlo k prudkému rozvoji. Města bohatla na obchodu. Jejich bezpečí zajišťovalo velké loďstvo.
Od konce 15. století př. n. l. útočily na Krétu řecké kmeny Achájů, které využily oslabení Kréty z důvodu dalších přírodních katastrof. Konec minojské civilizace spojujeme se zánikem města Knossos.
Městské státy
Zemědělství, dálkový obchod
Uctívány ženy, býci, hadi
Přeskok přes býka
Ve znaku sekera Labrys
Kanalizační síť
Písma: hieroglyfy, lineární písmo A, lineární písmo B
Mykénské (homérské) temné období
První osídlení Balkánského poloostrova, které je považováno za předchůdce antického Řecka, má na svědomí heladská kultura (Ellas = Řecko; jedno z možných odvození názvu dnešního státu).
Okolo roku 2000 př. n. l. byli Heladové (někdy také Hellénové) poraženi řeckým pasteveckým kmenem Achájů, kteří přišli ze severu Balkánského poloostrova.
Jejich kulturní úroveň byla na mnohem nižší úrovni než heladská. Proto v 1. polovině 1. tisíciletí př. n. l. Achájci zaostávají ve vývoji za Kréťany. Během 2. poloviny 1. tisíciletí př. n. l. je však rozdíl mezi kulturami smazán a achájská kultura se dostávala do popředí.
Podobně jako na Krétě vznikaly i na Peloponéském poloostrově (jih Balkánu) městské státy, jejichž centrem byly paláce. Mezi největší města patřily Mykény (podle nichž je pojmenována celá kultura), Théby, Pylos, Argos, Tyrins, Athény nebo Sparta.
Vrchol mykénské kultury můžeme zařadit do 15. - 14. století př. n. l.
Mykénská kultura byla vyvrácena ve dvou fázích:
Na konci 13. století př. n. l. byla poničena achájská města dobyvačnými nájezdy mořských národů.
Ve 12. století př. n. l. využil oslabení městských států další řecký pastevecký kmen – Dórové.
S nástupem Dórů dochází k opětovnému kulturnímu úpadku (proto dané období nazýváme temné). Dórové získali převahu nad Peloponnésem a Attikou díky znalosti železa, z něhož vyráběli také zbraně.
Z temného období nemáme téměř žádné písemné památky ani jiné kulturní pozůstatky. Světlou výjimku tvoří eposy Ilias a Odyssea, které jsou přisuzovány Homérovi, podle něhož je někdy toto období nazýváno – homérské.