Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Rudolf II. + válka česká

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (13.41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rudolf II. Habsburský (1576 – 1611)

Rozporuplný panovník

a) klady – podporoval vědce a umělce (Johanes Kepller, Tycho de Brahe, Giuseppe Arcimboldo), zajímal se o kuriozity a záhady (alchymie). Sídlo říše přenesl z Vídně do Prahy.

b) zápory - duševně nevyrovnaný, náladový, státní záležitosti neřešil.

Bratr Matyáš mu proto odebral rakouské země, Uhry a Moravu. Češi mu zachovali věrnost výměnou za to, že jim vydal Majestát (listinu s platností zákona) povolující u nás náboženskou svobodu. Listina, označovaná jako Rudolfův majestát, je z roku 1609.

Roku 1611 se zcela zdiskreditoval a Matyáš jej donutil odstoupit.

Když Rudolf zemřel, jeho bratr Matyáš začal ustanovení Majestátu porušovat. Nespokojení nekatolíci zaútočili r. 1618 na královské úředníky a vyhodili je z oken Pražského hradu.

Tím začala Válka česká – povstání českých nekatolíků proti Habsburkům.

Válka česká – nebo také stavovské povstání (1618 – 1620)

Příčiny: nedodržování Majestátu královskými úředníky – proto nespokojenost nekatolíků.

Bojující strany: Katolíci v čele s císařem Matyášem, proti nim čeští nekatolíci z řad šlechty a měšťanů – říká se jim čeští stavové

Obě bojující strany měly spojence (katolická liga – velitel Maxmilián Bavorský, proti nim protestantský sedmihradský kníže Gabriel Bethlen)

Průběh: defenestrací (23.5. 1618) královských místodržících (Slavata, Martinic, Fabricius) z oken Pražského hradu začala válka.

Z počátku vítězili nekatolíci, Habsburkové byli sesazeni z českého trůnu, stavové si zvolili nového nekatolického krále – jmenoval se Fridrich Falcký („Zimní král“). Stavovská vojska oblehla Vídeň.

Nakonec nekatolickým českým stavům došly peníze, císařská vojska zaútočila na Čechy a zvítězila v rozhodující bitvě na Bílé hoře 8. 11. 1620 (u Prahy). Nekatolíci byli poraženi, Fridrich Falcký uprchl z Prahy.

Důsledky bělohorské porážky nekatolíků

Habsburkové – Ferdinand II. – se opět ujímají vlády.

1. Potrestání poražených nekatolíků – veřejná poprava 27 povstalců na Staroměstském náměstí v Praze r. 1621 (mimo jiné Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Jan Jesenius)

2. Konfiskace (tj. zabavení majetku) poražených účastníků povstání, majetek je rozdělen císařovým oblíbencům (např. Albrecht z Valdštejna)

3. Nová ústava nazvaná Obnovené zřízení zemské (1627) nařizuje: a) jen katolické náboženství (ruší se Majestát z r. 1609)

b) Habsburkové vládnou dědičně – už nejsou voleni

c) němčina při jednáních zrovnoprávněna s češtinou (přibyla řada cizinců)

Ustanovení vedla k početné emigraci nekatolíků z řad šlechty a vzdělaných lidí – končí jednota bratrská v čele s Komenským, negativní dopad na kulturu a jazykovou úroveň češtiny (Jirásek – Temno)

Témata, do kterých materiál patří