Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Tomáš Garrigue Masaryk

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

TOMÁŠ GARIGGUE MASARYK (1850–1937)

  • otec byl slovenský kočí, matka byla služebná

  • v roce 1865 nastoupil na německou vysokou školu v Brně

  • pokračoval ve studiích na vídeňské univerzitě

  • doktorát získal v roce 1876

  • rok studoval v Lipsku, kde se seznámil s americkou studentkou hudby Charlotte Garrigue, se kterou se oženil v roce 1878.

  • V roce 1879 byl jmenován profesorem filozofie ve Vídni a v roce 1882 se stal profesorem filozofie na české univerzitě v Praze

  • Masarykovy práce o české reformaci a českém obrození počátku 19. století měly Čechům připomenout „náboženský význam“ jejich dědictví. Jeho pojednání o díle českého historika Františka Palackého, který podporoval zrovnoprávnění Slovanů v rakouském státě, bylo hlubokou analýzou rakousko-českého napětí.

  • V roce 1889 Masaryk vstoupil na politickou dráhu po přeměně časopisu na politickou revui. Počátkem 90. let 19. století začal obracet svou pozornost ke Slovákům v severním Maďarsku. Kritičností jak feudální povahy maďarské suverenity, tak zastaralých panslovanských tendencí slovenských politiků se stal idolem mladých slovenských pokrokářů, kteří hráli rozhodující roli v česko-slovenském svazku v letech 1918–1919. Po demaskování padělaných středověkých českých básní prokázal svou ochotu riskovat neoblíbenost ve snaze o mravní spravedlnost znovu, když se mu v roce 1899 podařilo prokázat nevinu Židů obviněných v rituální vraždě. Přestože byl Masaryk hluboce zapojen do politických sporů, vydal před rokem 1914 dvě monumentální díla. Ve svém díle o marxismu (1898) pojednával o rozporech kapitalismu i socialismu.

  • Jako politik byl Masaryk zprvu stoupencem federativního austroslavismu předpokládaného v roce 1848. Ale jako demokrat se postupně odcizil loajálnímu, konzervativnímu a římskokatolickému pojetí staročeské strany a přijal pozvání liberálů, buržoazní mladočeské strany. V roce 1891 byl zvolen do rakouské Říšské rady, ale poté, co nesouhlasil s emocionálním nacionalismem mladočechů a v roce 1893 rezignoval. V březnu 1900 založil vlastní Realistickou stranu a po svém znovuzvolení v demokratičtější Říšské radě stal se zde výraznou postavou levicové slovanské opozice. V Říšské radě i ve stálém výboru rakouského a maďarského parlamentu napadl spojenectví Rakouska-Uherska s Německem a jeho imperialistickou politiku na Balkáně. Hájil práva Srbů a Chorvatů – zejména v době anexe Bosny a Hercegoviny Rakouskem.

  • Počátkem roku 1915, po vypuknutí 1. světové války se Masaryk vydal do západní Evropy, kde byl uznáván jako představitel podzemního českého osvobozeneckého hnutí a vedl energické tažení proti Rakousku-Uhersku a Německu. Jeho britští a francouzští přátelé mu pomohli navázat kontakt se spojeneckými vůdci, kterým vytyčil české cíle: restituce samostatnosti Čech na demokratickém základě; založení česko-slovenské jednoty; rozkouskování Rakouska-Uherska podle etnických principů; a zřízení nových států mezi Německem a Ruskem jako cordon sanitaire („sanitární linie“ nebo linie vedená kolem infikovaného místa) proti německému imperialismu.

  • Po svržení autokratického carského režimu v roce 1917 přenesl Masaryk svou činnost do Ruska, aby zde organizoval Československé legie tvořené československými válečnými zajatci a rozvíjel kontakty s novou vládou. Po bolševické revoluci se vydal do Spojených států, kde ho přivítaly české a slovenské skupiny a kde s prezidentem Woodrowem Wilsonem a ministrem zahraničí Robertem Lansingem vyjednal podmínky československé nezávislosti.

  • 3. června 1918 bylo Československo uznáno za spojeneckou mocnost a jeho hranice byly vytyčeny podle Masarykova obrysu. Jak Masaryk slíbil, nový mnohonárodnostní stát respektoval menšinová práva svých velkých německých a maďarských etnických skupin. 14. listopadu 1918 byl zvolen prezidentem Československa a znovu zvolen v letech 1920, 1927 a 1934. Jako skutečný „osvoboditel“ a „otec své země“ se neustále zabýval urovnáváním krizí vyplývajících s konflikty mezi českou a slovenskou stranou a také postavení slovenské menšiny. Masaryk byl jedním z prvních, kdo vyjádřil své znepokojení nad osudem střední Evropy po nástupu nacistů k moci v Německu v roce 1933. Na svůj post rezignoval v prosinci 1935 a téměř o dva roky později zemřel.

Témata, do kterých materiál patří