Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Velká Francouzská revoluce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Velká francouzská revoluce

V 18. století měla Francie 25 milionů obyvatel, z nichž se 80% zabývalo zemědělstvím. Byly tam drobné zemědělské usedlosti o rozloze obvykle 5 akrů (2,5 hektaru) a na některých z nich pracovali lidé pro šlechtu, jiné zase byly zemědělcům pronajímány. Občas se našly i nějaké velkostatky, patřící vysoké šlechtě. Tato šlechta bydlela u krále, za což dostávala peníze. Tyto peníze byly z královské pokladny, která byla naplňována daněmi běžných lidí. Koncem 18. stol. Převládal cechovní způsob zemědělské výroby. Měli málo lidí a mohli si určovat ceny. Začaly se zakládat továrny a manufaktury. V manufakturách pracovali měšťané a byly majetkem krále. Existovala vnitřní cla mezi jednotlivými francouzskými kraji. To brzdilo obchod a zdražovalo zboží. Král vládl neomezeně – absolutisticky. Scházeli se generální stavy, se kterými se král mohl, ale také nemusel radit.

Ludvík XVI. (1774-1792) stále zvyšoval státní dluh. Příjmy byly menší než výdaje. Chtěl to nějak řešit a přišel na to, že by šlechta a duchovní mohli odvádět daně. Svolal generální stavy do Versailles na květen 1789. Král měl v úmyslu jednat právě o finančních otázkách. Kromě duchovních a vysoké šlechty přišli i obchodníci a finančníci (buržoazie), což nebyla šlechta, ale bohatí lidé. Ustanovili se jako třetí stav a hodlali se postavit do čela francouzského národa. Chtěli po králi, aby zrušil privilegia. Tím pádem by král nevládl neomezeně a Francie by se stala konstituční monarchií. Chtěli ale demokratické zřízení a nakonec se ještě nazvali Národní shromáždění. Král poslal do Versailles vojsko, kvůli odstrašení. V Paříži propukly pouliční bouře a lid se chtěl postavit královskému vojsku. Zbraně si vzali z královské zbrojnice. 14. července 1789 lid zaútočil na Bastilu, což bylo politické vězení a symbol královské moci. Po pěti hodinách Bastila padla. Král nepoužil vojsko a lid se s ním chtěl smířit a udělal vlajku se třemi barvami.

Vzniklo revoluční vojsko – Národní gardy. Ty vedl La Fayette. Šlechta utíkala pryč z Francie a vesničané chtěli, aby Národní shromáždění zrušilo feudální výsady. Shromáždění tak udělalo a navíc ještě zrušilo poplatky církvi a kupování cechů a zavedlo rovnost lidí před zákonem. Napsali Deklarací práv člověka a občana, která deklarovala, že se společnost zakládá ze sobě rovných občanů, kteří mají právo podnikat, vlastnit a svobodně mluvit. Začala se vymýšlet ústava. Král deklaraci nepodepsal, nevzal ji na vědomí a začal uvažovat o použití vojska.Národní gardy donutily krále k návratu zpět do Paříže. Tam bylo několik politických skupin, které diskutovaly o obsahu ústavy. Ze třetího stavu se utvořili Jakobíni, kteří se scházeli ve zrušeném kostele Svatého Jakuba. Jejich mluvčí byl Maxmilien Robespierre. Obyvatelé Francie se chtěli s králem smířit. Nechtěli ale výsady a absolutní monarchii. V roce 1791 byla přijata ústava. Francie se stala konstituční monarchií. Vládl král omezený vládou složenou z ministrů, kteří podléhali králi a shromáždění. Do Národního shromáždění se volilo podle odevzdaných daní. Volit směli jenom muži. V Paříži byla i chudina, která neplatila daně – sanskuloti. Ti neměli ani volební právo – neodívali se dle způsobu boháčů. Král se sebral a v převleku chtěl utéci z Francie. V Belgii byl odhalen, poslán do Paříže a tam uvězněn. Byla mu na čas odebrána i královská privilegia. Sousedé Francie se dozvěděli o situaci a využili toho. Začali k hranicím stahovat vojska. Císař Svaté Říše Římské František II. hodlal na Francii zaútočit. Jakobíni říkali, že není šance vyhrát. Žirondisté (politici z Žirondu) chtěli ihned válku.

Témata, do kterých materiál patří