DAS_4_Switche
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Switche – DAS 4. ročník - PSS
Vývoj téměř veškerého počítačového vybavení směřuje jedním směrem, a sice k miniaturizaci a stále vyšší rychlosti; ani síťové přepínače v tom nejsou žádnou výjimkou. Rozdílem přepínače oproti rozbočovači je přitom jeho řídící elektronika.
Signály, které vstupují do rozbočovače, se bez rozdílu a bez prodlení opakují na jeho ostatních portech. U přepínače tomu tak ovšem není; ten je již natolik rychlý a zároveň inteligentní, že dokáže přečíst zdrojový port a cílový port každého jednotlivého rámce a zprávy mezi nimi rychle prohodí či „ přepne“. Celou činnost vidíme na obrázku:
Přepínače zkoumají cílovou a zdrojovou adresu procházejících zpráv – tak trochu jako směrovače. Na rozdíl od směrovačů se ovšem nedívají na IP adresy, nýbrž na fyzické adresy MAC na vrstvě linkové.
Přepínač definuje určitou síť LAN se sdíleným médiem, do níž se mohou připojovat hostitelé. Přepínač ovšem zároveň dokáže přebírat i určité povinnosti náležející obvykle směrovačům a to ze dvou důvodů:
Přepínače mají výkonnější řídící elektroniku než rozbočovače
Pracují na vrstvě datových spojů (linkové), tudíž nemusí jít do zpráv tak hluboko jako směrovače, jejichž pozice se nachází v síťové vrstvě.
Přepínač dokáže díky své složitější řídící elektronice rychle číst přijatá data, ale zpracovává síťový provoz v úrovni vrstvy 2.
Cesta zprávy v přepínané síti:
První krok komunikace probíhá mezi hostitelem, který je odesílatelem zprávy, a portem jeho přepínače. Tento přepínač přečte cílovou adresu MAC příchozí zprávy a okamžitě ji přesune do odchozího portu, spojeného s touto cílovou adresou.
Zpráva se přímo přepíná na cílový port odchozí port a nereplikuje se tedy na všechny porty. Díky tomu nevznikají žádné kolize, k dispozici je větší šířka pásma, zprávy se po síti pohybují rychleji a výsledkem je tedy vyšší propustnost sítě.
Stejný postup se uplatňuje i při druhém kroku zasílání zprávy. V okamžiku, kdy se zpráva dostala „ven“ z odchozího portu na přepínači 1, má totiž na kabelu vedoucím do přepínače 2 vyhrazenou určitou šířku pásma a neriskuje tedy žádné kolize. Proces přepínání se ještě jednou opakuje v kroku 3 a konečně se dostáváme k cílovému hostiteli.
Jakmile přepínač přijme zprávu s adresou, kterou sám nezná, nezahodí ji, nýbrž ji v nesměrovém vysílání rozešle na všechny své porty. Uvedenému procesu se říká záplava neboli flooding. ( Neobejdeme se bez něj u různých zpráv spojených s vyhledáváním a používá jej např. protokol DHCP).
Základy činnosti přepínaných sítí:
Při pohybu mezi směrovači kontroluje zpráva směrovací tabulky, uložené v každém z nich, a pokouší se zde nalézt položku odpovídající další části cílové IP adresy. Jakmile zpráva najde mezi záznamy směrovací tabulky přesnější shodu, projde fyzicky internetovou sítí do směšovače, jehož umístění reprezentuje takto zjištěná IP adresa.