DAS_4_Switche
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dříve nebo později se vyhodnotí všechny části IP adresy (nalezne se pro ně odpovídající shodný záznam) a zpráva konečně přichází do směrovače, který je branou k cílovému hostiteli.
Cesta zprávy v přepínané síti vypadá oproti tomu úplně jinak; tady se musí „prokousat“ bez pohodlí hierarchicky definované IP adresy. Přepínané sítě pracují s adresami MAC, které se v síťové topologii považují za ploché (nemají žádnou strukturu).
Adresa MAC neboli fyzická adresa je v podstatě jakési výrobní číslo, přiřazené kartě síťového rozhraní NIC. I když tedy určité zařízení přeneste třeba na druhý konec světa, jeho fyzická adresa MAC zůstane nezměněná. Přepínané sítě jsou tedy zcela ploché, a to v tom slova smyslu, že se opírají výhradně o adresy MAC a v podstatě si jakoby myslí, že jsou všechna zařízení a všichni hostitelé sítě připojeny k jednomu jedinému kabelu. Přepínač si ihned po svém zapnutí začne budovat dynamickou tabulku adres, K tomu stačí prozkoumat zdrojovou adresu MAC každého příchozího rámce a sdružit ji s portem, přes který rámec do přepínače dorazil. Tak přepínač postupně zjistí, který hostitel je ke každému z jeho portů připojený.
Přepínač také prohledává a mapuje blízké okolí prostřednictvím protokolu CDP (Cisco Discovery Protocol). Pomocí něj pak přepínač vyhledá sousední přepínače a začne s nimi sdílet informace z dynamické tabulky adres. Protokol CDP umí komunikovat pouze s těmi přepínači, na které přímo „dosáhne“
Návrh přepínaných sítí:
Přepínané páteřní sítě je možné implementovat pomocí libovolné z následujících čtyř technologií:
ATM (Asynchronous Transfer Mode)
Fast Ethernet nebo Gigabit Ethernet
FDDI
Token ring
Vícevrstvé přepínání:
Hierarchická topologie adresování protokolu IP ve třetí vrstvě je principielně mnohem lépe „cílená“ než schémata přepínaných sítí, protože směrovače používají namísto plochých adres adresy definované.
Podle konkrétního výrobce se vícevrstvé přepínání nazývá také přepínání IP (IP switching), přepínání vrstvy 3 (layer-3 switching), zkrácené směrování (shortcut routing)…
U tohoto přepínání se nejprve pomocí protokolů 3. vrstvy zjistí nejlepší cesta po internetové síti a uloží se pro pozdější potřeby. Uživatel, který tuto cestu později potřebuje, pak síť může vést pouze po přepínačích a cesta tak zcela vynechává směrovače, u nichž by jinak vznikalo úzké místo.
Příkazy switch:
Přechody mezi režimy:
Přechody mezi režimy se dějí stejně jako u standardního IOSu: příkazem enable přejdeme do privilegovaného režimu, z něj dále příkazem configure terminal do režimu konfiguračního. Z něj můžeme přejít do sekcí jednotlivých rozhraní (portů) příkazem interface. Příkazem exit se vždy vrátíme o jednu úroveň výše.