Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_5_VLAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (241.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

VLAN – DAS 4. ročník - PSS

Virtuální LAN:

Slouží k logickému rozdělení sítě nezávisle na fyzickém uspořádání. Můžeme tedy naši síť segmentovat na menší sítě uvnitř fyzické struktury původní sítě. Druhým důležitým pojmem, který bude více vysvětlen později, je trunk. Jako trunk označujeme port, který je zařazen do více VLAN.

Jednoduše řečeno pomocí VLAN můžeme dosáhnout stejného efektu, jako když máme skupinu zařízení připojených do jednoho (několika propojených) switche a druhou skupinu do jiného (jiných) switche. Jsou to dvě nezávislé sítě, které spolu nemohou komunikovat (jsou fyzicky odděleny). Pomocí VLAN můžeme takovéto dvě sítě vytvořit na jednom (nebo několika propojených) switchi.

V praxi samozřejmě často potřebujeme komunikaci mezi těmito sítěmi. S VLAN můžeme pracovat stejně jako s normálními sítěmi. Tedy použít mezi nimi jakýkoliv způsob routování. Často se dnes využívá L3 switch (switch, který funguje na třetí vrstvě OSI) pro inter-VLAN routing - směrování mezi VLAN.

Princip VLAN:

Máme dvě patra, na každém patře je switch, switche jsou propojeny páteří s trunkem. Chceme propojit zařízení do dvou nezávislých skupin (modrá - VLAN10 a červená VLAN20). Pomocí VLAN je to takto jednoduché. Tradiční technikou bychom museli mít switche oddělené a každou skupinu (modrou a červenou) propojit do jednoho switche, což by byl problém, protože jsou na různých patrech:

Protože lze členství ve VLAN definovat různými způsoby, topologicky se VLAN rozdělují na sítě se členstvím podle portů a na tzv. policy-based. Podrobnější praktické dělení pak rozeznává čtyři typy VLAN se členstvím podle:

  • Portů

  • MAC adres uzlů

  • Síťového protokolu

  • Skupinového IP vysílání

VLAN podle portů:

Tento historicky první typ virtuálních sítí definuje členství pro jednotlivé porty přepínače (skupiny portů). První implementace těchto VLAN neumožňovaly rozšíření virtuální sítě přes více přepínačů, byly omezeny pouze na jeden přepínač. Druhá generace to již dovolila, příklad takto definované sítě je na obrázku:

Seskupování portů je stále nejpoužívanější metodou při vytváření virtuálních sítí. Je sice velmi jednoduchá a názorná, její základní omezení ale spočívá v nutnosti předefinování členství při jakémkoliv přesunu uživatelské stanice mezi jednotlivými porty přepínače (tedy při takové změně portu, při které by došlo ke změně členství ve virtuální síti).

VLAN podle MAC adresy:

MAC adresa je „natvrdo zadrátovaná“ v obvodech síťového adaptéru, takže na takto definované virtuální sítě lze pohlížet jako na VLAN podle uživatelů. Změní-li totiž uživatel svoje připojení (přemístí se svojí stanicí na jiný segment/port přepínače), jeho členství ve VLAN se nezmění.

Při této metodě je nutností prvotní manuální definice členství pro všechny stanice sítě. Jinou nevýhodou je možnost podstatného snížení výkonu v případě, že na portu přepínače je připojen sdílený segment se stanicemi v různých VLAN.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály