Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_5_VLAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (241.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Uživatelsky přiřazenou prioritu definuje standard 802.1p, který byl zaveden současně s 802.1q. Oba využívají několik bitů v hlavičce Ethernetového rámce. Tak musel být zaveden nový formát Ethernetového rámce, který je definován standardem 802.3ac.

Následující obrázek ozřejmuje rozdíl mezi standardním a novým 802.3ac Ethernetovým rámcem.

Rozdíl mezi standardním a 802.3ac Ethernetovým rámcem

Nová pole přidávají do rámce další čtyři bajty:

Pole TPID má definovanou hodnotu 8100 (hex). Má-li tedy toto pole (EtherType) hodnotu 8100, rámec nese informace IEEE 802.1q/ 802.1p.

Podrobnější pohled na pole TCI je ve spodní části obrázku č. 3. První část, pole User priority umožňuje zakódování až osmi úrovní priority rámců (0 - 7, nula je přitom nejnižší priorita) dle standardu 802.1p.

CFI bit indikuje, jestli jsou MAC adresy v kanonickém formátu (v případě SNAP kódovaného TPID) nebo přítomnost RIF pole (Source-RoutingInformationField) u rámců Token Ring, zaveden z důvodu kompatibility.

Pole VID pak jednoznačně identifikuje VLAN, do které rámec přísluší. Z velikosti pole (12 bitů) plyne teoretický max. počet virtuálních sítí (2^12 = 4096). Hodnota 0 se používá k identifikaci prioritních rámců a hodnota 4095 (FFF) je rezervována, takže zbývá max. 4094 VLAN.

VLAN – virtuální sítě pomocí LAN emulace:

Za zvláštní typ VLAN můžeme považovat i virtuální sítě, vytvořené technologií LAN Emulace. Ačkoliv technologie virtuálních sítí vznikla původně v prostředí Ethernetových přepínačů, nic nebránilo jejímu použití i v sítích ATM. V heterogenních sítích, tvořených jak segmenty sdíleného či přepínaného Ethernetu (to nejčastěji, historicky plus FDDI a Token Ring), tak technologií ATM, lze aplikovat VLAN dvěma způsoby.

Je-li technologie ATM použita pouze na páteřní přepínače, tzn., že v síti nejsou žádné koncové uzly ATM, je toto prostředí páteře ATM pro virtuální sítě naprosto transparentní. Připojené LAN přepínače komunikují mezi sebou (pakety označenými členstvím v dané VLAN) bez toho, že by si "uvědomovaly" existenci ATM sítě mezi sebou.

Jiným případem je stav, kdy i sdílené servery jsou připojeny k páteři přímým ATM připojením. Abychom zajistili členství v některé VLAN i těmto uzlům, musíme použít technologii emulovaných LAN (LANE - LAN Emulation).

Jak je již zřejmé z názvu, základní funkcí LANE je emulace LAN nad ATM sítí. LANE protokol definuje rozhraní pro stávající protokoly vyšší, tzn. síťové vrstvy. Pakety těchto síťových protokolů jsou pak posílány přes ATM síť zapouzdřeny v jednom ze dvou možných LANE MAC rámcích. Řečeno jinými slovy, LANE protokol způsobuje, že ATM síť vypadá jako síť typu Ethernet nebo Token Ring.

Základními prvky LANE jsou LES (LAN emulation server), poskytující mapování mezi MAC a ATM adresami, a LEC (LAN emulation client), rozhraní, které musí obsahovat každý člen ELAN (emulované LAN) - okrajové přepínače ATM a koncové uzly ATM. Jednotlivé LEC v okrajových přepínačích mohou jako proxy zastupovat standardní uzly, k těmto přepínačům připojené.

Témata, do kterých materiál patří