Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_5_VLAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (241.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Cisco ISL encapsulation:

ISL znamená Inter-Switch Link, tedy spoj mezi switchi. Cisco vytvořilo svůj protokol ještě v době, kdy neexistoval standard. ISL má výhodu, že funguje nejen pro protokol IP, ale i pro jiné. Stejně jako 802.1q podporuje prioritizaci.

Bohužel se jedná o proprietární metodu, kterou používá pouze Cisco a v dnešní době ji nalezneme pouze na switchích vyšší řady (třeba Catalyst 3750). Princip funkce je takový, že se celý rámec zabalí (encapsulate) do nové hlavičky a kontrolního součtu. Z toho plyne nevýhoda, že se více zvětšuje komunikace, každý rámec je o 30B větší.

26B 4B ISL header encapsulation frame (originální rámec) kontrolní součet (FCS)

Routing mezi VLANy

Tradiční routing vypadá tak, že máme několik oddělených sítí a chceme mezi nimi umožnit nějakou komunikaci. Následující obrázek představuje tři samostatné switche propojené pomocí routeru. Může se jednat například o firemní servery a dvě oddělení, které k nim chceme připojit, ale nechceme, aby mohla komunikovat mezi sebou.

Pokud využíváme VLANy, můžeme se k nim chovat stejně jako k normálním podsítím. Na switchi můžeme jednotlivé VLANy, které chceme routovat, vyvést do samostatných access portů a ty připojit k routeru.

To je však zbytečné plýtvání a výhodnější je použít mezi routrem a switchem trunk. Také můžeme místo klasického routeru využít L3 switch, který je rychlejší.

U Cisco L3 switchů provedeme inter-VLAN routing jednoduše tak, že zapneme routování a na ty VLANy, které mají mezi sebou routovat, nastavíme IP adresu.

VLAN – konfigurace:

Rozdělili jsme si virtuální sítě podle způsobu definice členství jednotlivých uzlů - uživatelů. Čili víme, jaké možné typy VLAN se používají, pojďme si tedy něco málo říct o vlastním vytváření virtuální sítě. Nejběžnější způsob je ten nejpracnější - tedy manuální přiřazení jednotlivých portů nebo MAC adres do definované LAN. K tomuto účelu slouží různé správní aplikace, dodávané výrobci přepínačů, buď jako samostatné programy, nebo jako součásti větších správních balíků, s plně grafickým rozhraním, technikou "drag&drop" pro změny a přesuny, dnes i s www rozhraním. Při manuální konfiguraci sítě máme sice vše plně pod kontrolou, nevýhodou je ale vysoká pracnost.

Částečná automatizace buď jen počáteční konfigurace nebo následných rekonfigurací (přesunů/změn), případně obou, nám může tuto práci ušetřit. Můžeme nechat VLAN automaticky vytvořit např. podle existujících podsítí nebo jiných kritérií. Plně automatická konfigurace znamená, že uzly se dynamicky připojují do VLAN v závislosti na používané aplikaci nebo podle jiných pravidel, stanovených administrátorem sítě. Např. u sítí, tvořených na základě IP podsítí, může pomoci automatická konfigurace pomocí DHCP.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály