DAS 7_RIP, RIP2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
DAS – B2I
7. Směrovací protokoly RIPv1; RIPv2
7.1 RIP = Routing Information Protocol
Protokol RIP je jedním z nejstarších směrovacích protokolů.
Je jedním z množiny protokolů, které jsou postavené na směrovacích algoritmech s vektorem vzdáleností vzniklých ještě před sítí ARPANET. (Síť ARPANET byla předchůdcem dnešního Internetu a byla pojmenována po výzkumné agentuře ARPA).
Algoritmy popsány v letech 1957- 1962.
Vysílá pomocí Broadcastu (na adresu 255.255.255.255) svou směrovací tabulku svým sousedům v předdefinovaných intervalech. Přednastavený interval je 30 s.
Pokud router nedostane update od svého souseda v očekávaném čase, vymaže údaje, které se dozvěděl od tohoto souseda, ze své routovací tabulky.
RIP pracuje s třídními maskami, u třídy A s maskou 255.0.0.0, u třídy B s maskou 255.255.0.0, u třídy C s maskou 255.255.255.0.
Nedokáže pracovat s podsítěmi.
Snadno se konfiguruje a většina routerů jej podporuje.
Ve svých updatech neposílá masku. Nepodporuje autentikaci. Nepodporuje VLSM.
7.2 Mechanismy činnosti protokolu
Směrovače pracující s protokolem o vektoru vzdáleností zasílají svým bezprostředním sousedům v síti pravidelně kopii své směrovací tabulky.
Směrovací tabulka obsahuje informace o vzdálenostech mezi vlastním směrovačem a jemu známých cílů, kterými mohou být jednotlivé hostitelské PC, tiskárny nebo jiné sítě.
Každý příjemce přičte k údajům v tabulce vektor vzdáleností, nebo-li hodnotu své vlastní vzdálenosti a upravenou podobu odešle opět svým bezprostředním sousedům; tento proces probíhá mezi směrovači ve šech směrech.
7.3 Směrovací tabulka
Brána – IP adresa rozhraní dalšího směrovače.
Směrovací metrika – zhodnocené parametry přenosové cesty (stanovené protokolem) – například počet směrovačů na přenosové cestě, cena za přenos, přenosová kapacita, zpoždění, ....
7.4 Aktualizace směrovací tabulky
Protokol RIP se při aktualizaci směrovací tabulky opírá o následující:
Aktualizační časovač.
Časový limit platnosti cesty.
Časovač vyprázdnění cest.
7.5 Identifikace neplatných cest
Cesta se může stát neplatnou při některé z následujících dvou událostí:
Vyprší časový limit platnosti cesty)
Směrovač dostane od jiného směrovače oznámení s upozorněním na nedostupnost této cesty.
V obou případech musí směrovač RIP upravit směrovací tabulku a musí do ní zaznamenat nedostupnost dotčené cesty.
Platnost cesty vyprší v okamžiku, kdy k ní směrovač nedostane žádnou aktualizaci během stanoveného časového intervalu.
Tento časovač platnosti cesty bývá obvykle nastaven na 180 sekund a inicializuje se v okamžiku, kdy se cesta stává aktivní, nebo kdy se aktualizuje.
180 sekund – dostatek času, při aktualizačním intervalu 30 sekund by směrovač měl během této doby dostat od svých sousedů zhruba 6 aktualizací směrovací tabulky.