Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS 9_IGRP, EIGRP

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • IGRP a EIGRP si vzájemně posílají cesty, pokud jsou ve stejném autonomním systému, se stejným číslem.

  • EIGRP si označuje cesty naučené od IGRP jako externí (EX).

  • EIGRP používá 32 bitovou metriku, zatímco IGRP používá 24 bitovou metriku. Rozdíl 8 bitů (256 permutací 1 a 0) znamená, že EIGRP násobí metriku IGRP 256-ti.

  • Při výpočtu metriky oba protokoly zohledňují jen šířku pásma (bandwidth) a zpoždění (delay).

9.6 Terminologie

  • Tabulka sousedů - obsahuje seznam přilehlých routerů (je obdobou adjacency table u OSPF). Pokud se vyskytne nový soused, zaznamená se jeho adresa a rozhraní, ke kterému je připojen. Ve chvíli, kdy soused vyšle hello paket, pošle informaci o tzv. "hold time" - což je doba, po kterou se router považuje za dosažitelný a aktivní. Jestliže během hold time nepřijde hello paket, pak hold time vyprší (délka hold time je většinou trojnásobná než délka intervalu pro vysílání hello paketů). Po vypršení tohoto času se spuští DUAL - Diffusing Update Algorithm (což je EIGRP distance vector algoritmus), který přepočítá novou topologii.

  • Topologická tabulka - je vytvořena ze všech směrovacích tabulek v autonomním systému. DUAL použije informace z tabulky sousedů a topologické tabulky a spočítá nejvýhodnější cesty do všech sítí (s nejnižší cenou, bez smyček). Nejlepší cesta se označuje za successor route (následující cesta). Tato informace se zaznamená také do topologické tabulky.

V topologické tabulce se vyskytují tyto informace:

  • feasible distance (FD) - nejnižší spočítaná metrika do každé sítě, nejnižší cena

  • zdroj cesty - indentifikační číslo routeru, který jako první informoval o dané cestě (pouze pro cesty naučené mimo EIGRP síť)

  • reported distance (RD) - ohlášená vzdálenost - vzdálenost do daného cíle ohlášená sousedem

  • informace o rozhraní - rozhraní, skrz které je daný cíl dosažitelný

  • status cesty - pasivní znamená, že cesta je stabilní a použitelná, aktivní znamená, že cesta je přepočítávána pomocí DUAL algoritmu.

  • Směrovací tabulka - obsahuje nejlepší cesty k cílovým sítím.

  • Successor - následná cesta - je cesta vybraná jako nejlepší do daného cíle. Je umístěná do směrovací tabulky. Celkem takto mohou být vybrány až čtyři cesty do jednoho cíle. Kopie této cesty je umístěná také do topologické tabulky.

  • Feasible successor - je záložní cesta. Je spočítána společně s následnou cestou, ale informace o ní se udržují jen v topologické tabulce. Může jich být i vícero. EIGRP posílá částečné, omezené updaty, čímž šetří propustnost linky. EIGRP router neposílá celé tabulky, ale jen rozdílové updaty. Narozdíl od OSPF routerů neposílá updaty všem routerům v oblasti, ale jen těm, které informace potřebují.

EIGRP router posílá pravidelně malé hello pakety (přednastaveno na 5 s u Ethernetu), které nijak nezatěžují linku a umožňují routerům vzájemnou minimální komunikaci. V IP sítích se hello pakety posílají pomocí multicastu na adresu 224.0.0.10. EIGRP používá vlastní transportní protokol, tzn. není zavislý na TCP/IP (jako RIP, IGRP a OSPF). Tento protokol se nazývá Reliable Transport Protocol (RTP).

Témata, do kterých materiál patří