DAS8_Protokol VTP
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Transparentní
V tomto režimu se přepínače neúčastní domény VTP ani nesdílejí databázi sítí VLAN, ale předávají oznámení protokolu VTP pomocí konfigurovaných trunkových linek.
Mohou vytvářet, upravovat a odstraňovat sítě VLAN, protože udržují svou vlastní databázi, kterou však neposkytují dalším přepínačům.
I když je databáze sítí VLAN uložena v paměti NVRAM, má pouze lokální význam.
Transparentní režim slouží v zásadě k tomu, aby mohly vzdálené přepínače přijmout databázi sítí VLAN nakonfigurovaného jako server VTP prostřednictvím přepínače, který se neúčastní na stejném přiřazení sítí VLAN.
Protokol VTP zjišťuje pouze sítě VLAN v normálním rozsahu s ID od 1 do 1005.
Sítě VLAN s hodnotou vyšší ID než 1005 se označují jako sítě VLAN v rozšířeném rozsahu a do databáze VLAN se neukládají.
Redukce VTP
Protokol umožňuje šetřit šířku pásma díky redukci množství paktů všesměrového, vícesměnového a jednosměnového vysílání. Tato operace se označuje jako redukce – pruning.
Přepínače s redukcí protokolu VTP odesílají všesměrová vysílání pouze na trunkové linky, které příslušné informace potřebují.
Bez redukce
Počítače patřící do VLAN 10 jsou jen vlevo, přesto S2 a S rozesílají pakety pro VLAN 10 i doprava, na S3. S3 je sice zahodí, ale zbytečně se zatížily trunky mezi S1, S2 a S3.
S redukcí
S2 neposílá pakety pro VLAN 10 doprava, jelikož ví, že tam už žádné počítače připojené na VLAN 10 nejsou.
Pokud povolíme redukci u serveru VTP, povolíme ji zároveň pro celou doménu.
Sítě VLAN 2 – 1001 standardně podporují redukci, ale v případě VLAN 1 nelze redukci uplatnit, protože se jedná o síť VLAN pro správu.
Redukce je k dispozici jak u verze 1, tak verze 2 protokolu VTP.
Pomocí příkazu show interface trunk lze zkontrolovat, že všechny sítě VLAN mají standardně povolen přenos po trunkové lince.