Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_13_Technologie sítí WAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (180 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Technologie sítí WAN – DAS 4. ročník PSS

Linkových protokolů je velké množství. Zastavíme se u protokolů SLIP, CSLIP, HDLC, PPP, Frame Relay, Ethernet, FDDI a ATM. ATM, ač protokol síťové vrstvy, tak v se Internetu často používá jako linkový protokol.

SLIP:

Protokol Serial Line IP (dále jen SLIP) vkládá IP-pakety přímo do sériové linky. Pro řízení linky jsou mezi data vkládány tzv. Esc-sekvence (analogicky jako při komunikaci počítače s terminálem či tiskárnou). Protokol SLIP je specifikován normou RFC-1055. SLIP je velice jednoduchý protokol, který je určen pro přenos paketů síťových vrstev.

Každý rámec protokolu SLIP je ukončen tzv. Esc-sekvencí END (c016). Většina implementací protokolu SLIP však Esc-sekvenci END umísťuje navíc i na počátek rámce. Jestliže se vyskytne znak c016 v přenášených datech, pak je nahrazen tzv. SLIP Esc-sekvencí: dvojicí db16,dc16 (ASCII Esc-sekvence je 1b16). A konečně znak db16 je nahrazován dvojicí db16,dd16.

Protokol SLIP je velice jednoduchý, ale nezabezpečuje:

  • Detekci chyb při přenosu. Je proto výhodné použít detekci chyb alespoň na úrovni mode mů např. podle doporučení V.42, protože jinak by detekce chyb nemusela být zabezpečena vůbec (IP-protokol má kontrolní součet pouze ze záhlaví a kontrolní součet v protokolu UDP je nepovinný). Je proto nebezpečné umísťovat za linky s protokolem SLIP např. DNS-servery nebo NFS servery, které nemají zapnut kontrolní součet v UDP-datagramu.

  • Rámec protokolu SLIP nenese informaci o přenášeném protokolu síťové vrstvy. Je proto možné přenášet vždy pouze jeden síťový protokol, tj. není možné na jedné lince mixovat např. pakety protokolu IP s pakety protokolu IPX.

  • Není možné, aby se oba konce např. informovaly o své IP-adrese či jiných konfiguračních parametrech.

  • Nelze jej použít pro synchronní linky.

Protokol SLIP má díky své jednoduchosti i jednu výhodu. Díky tomu, že neposkytuje téměř žádné služby, tak přenáší minimum služebních informací, takže na méně poruchových pomalých sériových linkách je poměrně oblíben.

CSLIP:

Varianta protokolu SLIP s kompresí se označuje jako CSLIP (Compressed SLIP). Protokol CSLIP, specifikovaný RFC-1144, redukuje 40 bajtů záhlaví protokolů TCP a IP (20 bajtů z IP-záhlaví a 20 bajtů z TCP záhlaví) na 3 až 16 bajtů. Komprimuje se IP a TCP záhlaví, nikoliv data. I když byly činěny úvahy o kompresi dat, tak v praxi se ukázalo výhodnější kompresi dat ponechat na modemech. Stejnou kompresi IP a TCP záhlaví lze též použít u protokolu PPP. Na rozdíl od protokolu CSLIP, kde oba konce spojení musí být předem nakonfigurovány na kompresi záhlaví, tak u protokolu PPP jeden konec spojení nabízí druhému konci možnost použití komprese záhlaví – pokud se oba konce dohodnou, pak kompresi záhlaví použijí. I když se hovoří o kompresi záhlaví, tak tato komprese v podstatě není kompresí jak ji známe např. u programů ZIP apod.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály