Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




DAS_13_Technologie sítí WAN

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (180 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

I.122, I.441 a ANSI TI.606.

Frame Relay používá virtuální okruhy. Virtuální okruh je obdobou pevné linky. Uživatel si od provozovatele sítě Frame Relay pronajímá virtuální okruhy mezi svými jednotlivými lokalitami.

Frame Relay je datagramová nespojovaná služba, tj. jsou jí přenášeny nečíslované rámce. Doručení rámce obecně není provozovatelem garantováno. Každý rámec obsahuje kontrolní součet, lze tedy ověřovat došlo-li během přenosu k narušení paketu. Narušený paket se zahazuje.

Základním parametrem virtuálního okruhu je množství dat, které může uživatel v časovém intervalu Tc předat virtuálnímu okruhu. Tuto veličinu budeme dále označovat jako šíři přenosového pásma (bandwidth interval) a označovat ji budeme Bc. Častěji se však používá poměr Bc/Tc, který se označuje jako CIR (Committed Information Rate). CIR vyjadřuje kolik dat může uživatel předat sítí Frame Relay za jednotku času. CIR je abstrakce, protože nikdy nelze přesně za 1 vteřinu předat tolik bajtů, kolik vyjadřuje zprůměrovaný CIR. Data se totiž síti předávají v celých rámcích – nikoliv v jejich částech.

4.5.1 Rámec protokolu Frame relay

Rámec protokolu Frame Relay na rozdíl od protokolu HDLC nemá samostatné adresní a řídící pole. Má

společné pole záhlaví, které obsahuje identifikaci virtuálního okruhu (DLCI) a další řídící informace. Záhlaví

je dlouhé jeden až čtyři bajty. Na obrázku 4.23 je znázorněno dvoubajtové záhlaví.

Závěr k protokolu Frame Relay:

Zákazník se s poskytovatelem Frame Relay zpravidla dohaduje na:

  • Lokalitách, mezi kterými se vytváří jednotlivé virtuální okruhy.

  • Na velikosti přenosových intervalů (CIR) na těchto okruzích a na veličině Bc určující, o kolik může ve špičkách CIR překračovat.

  • Na tom, zdali poskytovatel nastavuje bity BECN a FECN. Uživatel si musí rozmyslet, jak je využije a zda uživatelovy směrovače umí tyto bity využít.

  • Na lince spojující uživatele a poskytovatele (pevná linka, radioreleový spoj atd.). Většinou poskytovatel Frame Relay dodává i linky spojující uživatele s jeho sítí. Pak je velice důležité použití fyzického rozhraní (V.35, X.21, ...), abyste věděli, jakou si máte koupit propojovací šňůru k vašemu směrovači.

Častým dotazem je: jaký je rozdíl mezi Frame Relay a veřejnou sítí X.25. Frame Relay je protokol pouze linkové vrstvy (X.25 je protokol síťové vrstvy), tj. uživatelé Frame Relay nemají nějakou celosvětově jednoznačnou adresu. Druhou odlišností je, že Frame Relay je datagramovou službou,tj. obecně není garantováno doručení rámce. Protokol X.25 si ukládá data, která nestačí zpracovávat do paměti a postupně je předává dále. Společnou vlastností je, že oba protokoly vytvářejí pro uživatele virtuální okruhy.

ATM:

Protokol ATM má velké ambice. Jeho cílem je být univerzálním linkovým a síťovým protokolem. Jako síťový protokol umožňuje síťovým rozhraním používat celosvětově jednoznačné (globální) síťové adresy. Jeho přívrženci sní o tom, že by mohla globální celosvětová síť založená na ATM nahradit Internet.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály