Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Elektrostatické pole

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Elektrické jevy v dialektriku se od jevů ve vakuu odlišují tím, že u nich působí vliv dialektrika. Atomy a molekuly dialektrika reagují na přítomnost el. pole. Tento jev nazýváme polarizací dialektrika

Polarizace dialektrika

Uvnitř dialektrika jsou dipóly, které se vykompenzují a nevykompenzované zůstávají na koncích dialektrika. Výsledné pole má směr vnějšího budícího pole.

Podle struktury dialektrika jej dělíme na polární a nepolární.

  1. Polární – Dipóly existují i bez vnějšího pole, ale uspořádány jsou chaoticky. Orientují se až působením vnějšího pole.

  2. Nepolární – neexistují dipóly, vznikají až vložením látky do pole. Dipól je polarizovaný atom.

Druhy polarizace

  1. Elektronová polarizace – deformují se obaly atomů, změna tam i zpět probíhá prakticky okamžitě

  2. Atomová polarizace – kromě elektronů nastává i posuv atomů v molekule

  3. Orientační polarizace – existuje u polárních látek, dipóly se pootočí o určitý úhel v elstat. poli

  4. Prostorovým nábojem – u částečně vodivých a polovodivých látek (volné náboje se dostanou až na povrch dialektrika a tam vytvářejí povrchový náboj)

Polarizaci dialektrika označujeme písmenem P a udává zvětšení indukce D oproti indukci ve vakuu. Ve vakuu je polarizace nulová.

ELEKTRICKÁ PEVNOST DIALEKTRIKA

Charakterizuje elektrické namáhání dialektrika až do určité meze, kdy zvýšení E způsobí že některé elektrony se uvolní a mohou se pohybovat po celém tělese. Nastává vodivost tj. průraz neboli průchod proudu izolantem. Intenzita pole při níž vznikne průraz je elektrická pevnost

Ep závisí na teplotě, době namáhání, vodivosti a kvalitě dialektrika

SPECIÁLNÍ VLASTNOSTI DIALEKTRIK

  1. Piezoelektrický jev – při mechanickém namáhání krystalu vznikají na povrchu krystalu náboje. Dochází k polarizaci látky mechanickým způsobem. Působení musí být kolmé na osu souměrnosti. Může dojít i k opačnému jevu tj. působením vnějšího pole dochází k deformaci krystalů

  2. Elektrostrikce – Nepatrná změna geometrických rozměrů dialektrika

  3. Elektrety – dosažení trvalé polarizace (včelí vosk, parafín)

VLASTNOSTI VODIČŮ V ELEKTROSTAICKÉM POLI

Ve vodiči se indukují náboje, vznikají nové, opačně orientované pole. Vnější elstat. pole způsobí pohyb volných elektronů ve vodiči, proti orientaci pole. Pohyb elektronů trvá do doby pokud výsledná intenzita je nulová. Tento jev nastává okamžitě

Kondenzátory, kapacita

Kondenzátor se skládá ze dvou vodivých ploch, které jsou odděleny izolačním prostředím. Toto izolační prostředí nazýváme dialektrikem. Jestliže vodivé plochy připojíme ke zdroji napětí, objeví se na nich stejně velké, ale opačné náboje. V dialektriku dochází k silovému působení těchto nábojů na jiné.

Kapacita je schopnost kondenzátoru nahromadit v sobě el. náboje. Závisí na uspořádání elektrod, rozměrech tvaru vzdálenosti a prostředí mezi elektrodami.

Témata, do kterých materiál patří