Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Návrh síťového napájecího zdroje - Ročníková práce z elektroniky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (211 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Střední délka jednoho závitu se pro transformátor se čtvercovým středním sloupkem pohybuje v rozmezí:

Ztráty v mědi vypočteme jako součet ztrát všech vinutí, kde při jednotlivých výpočtech se snažíme odhadnout skutečnou hodnotu lstř pro jednotlivá vinutí s N závity mezi minimem a maximem:

Magnetizační ztráty v železe jsou dány veličinou Pj [ W/kg ] zvanou kilogramové ztráty ( pohybují se okolo 3 W/kg ). Jejich velikost určíme:

ρ [ kg/m3 ] je měrná hmotnost železa ( asi 7 800 kg/m3 ).

Celkovou účinnost lze zpřesnit oproti odhadu z první tabulky vztahem:

Pokud označíme celkový průřez prokladů Sp, pak musí platit nerovnost:

Tato nerovnost by měla být splněna s rezervou podle kvality vinutí okolo 10 – 20 % (koeficient plnění).

Můstkový usměrňovač s nabíjecím kondenzátorem

Jeho výhodou vůči dvoucestnému usměrňovači je možnost pouze jednoho vinutí transformátoru při vyloučení stejnosměrné magnetizace jeho jádra a navíc zvlnění je dáno shodným vztahem jako u dvoucestného.

Jednou diodou teče pouze polovina výstupního stejnosměrného proudu-rozhodující je střední hodnota proudu diodou za dobu periody, ta způsobuje výkonové (tepelné) namáhání diody. Proudově jsou diody mnohonásobně přetížitelné.Napěťově se diody v můstkovém usměrňovači dimenzují velmi komplikovaně. Jedna úvaha vychází z předpokladu že závěrné napětí se rozloží pravidelně na obě diody po jedné polovině a pak lze diodu navrhovat s podmínkou:

UR > U0

což je návrh optimistický. Jiná úvaha vychází z předpokladu, že dvě současně závěrně polarizované diody jsou velmi odlišné a jejich závěrná napětí budou též velmi odlišná, Potom je zapotřebí dimenzovat všechny diody na plné závěrné napětí:

vztahem

UR > 2.U0

a to je návrh pesimistický. skutečná hodnota leží někde uvnitř uvedeného intervalu vzhledem k tomu, že po část periody, když jsou dvě diody můstku namáhané závěrným napětím jsou zbylé dvě diody ve směru propustném a zabezpečují rozložení napětí na diodách ve stejném poměru.

Protože tedy po část půlperiody platí spíše pesimistický odhad a po část periody optimistický, volíme všechny diody raději podle podmínky UR > 2.U0 resp. ještě s rezervou okolo 50 %.

Volba kapacity nabíjejícího kondenzátoru se opět na základě požadavku na výstupní zvlnění:

[μF; mA; %; V]

Volba jmenovitého napětí kondenzátoru je shodná s jednocestným a dvoucestným usměrňovačem pomocí nerovnosti UC > U0. Typ kondenzátoru volíme např. z katalogu.

Zvlnění výstupního napětí má dvojnásobnou frekvenci, než je frekvence sítě, tedy 100 Hz a při stejné hodnotě kapacity nabíjecího kondenzátoru je jeho amplituda špička-špička poloviční oproti jednocestnému zapojení a shodná se zapojením dvoucestným.

Pokud jsou užity diody, které je možno upevnit na chladič, je vhodné vybírat takové typy, které mají katody spojené s pouzdrem (chladičem) pro dvě diody a typy, které mají anody spojené s pouzdrem (chladičem) pro druhé dvě diody. Tím je možno čtyři diody umístit na dva chladiče. Dnes je častější však užít dvě dvojité diody, případně 4 diody v jednom pouzdře, zapojené již do můstku.

Témata, do kterých materiál patří