Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Evžen Oněgin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.37 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zanedlouho se Lenský zamiluje do Olgy, veselé, však lehce zmanipulovatelné dívky. Její sestra Taťána, citlivé, skromné a důvěřivé děvče, se dovídá o tajemném přistěhovalci z Petrohradu a ihned se zamiluje, i na úkor matčina negativního názoru. Taťána je tak ztělesněním motivu revolty proti společnosti. A tak Oněginovi píše milostný dopis (variace motivu), v němž, jako životem neposkvrněná panna s ideály lásky, vyznává své city. Zanedlouho poté je na oslavu Taťániných narozenin od Lenského pozván i sám Oněgin. Taťána mu znovu vyznává city, však Oněgin ji nejen odmítne, ale také ji poučuje o její nevyspělosti a poukazuje na jeho neschopnost loajality k druhému.

Celou situaci Oněgin vnímá jako zradu od Lenského, a tak se snaží svést Olgu. Lenský je vnitřně rozervaný (motiv zrazeného přátelství), a tak v zápalu emocí vyzve Oněgina na pistolní souboj, v němž nakonec skoná. Po téhle klíčové scéně je však Oněgin vnitřně zasažen, je zde tak poprvé vyobrazen jako člověk se skutečnými emocemi, a tak odchází zpět do Petrohradu. Po 10 letech se Oněgin, vylíčený jako vnitřně vyprahlá troska bez motivace k životu, vrací zpět na venkov (motiv touhy po klidu). Zde se setkává s Taťánou. Ta je šťastně vdaná, a tak i přes její lásku k Oněginovi ho odmítá nejen z důvodu předešlého zostuzení před 10 lety, ale také kvůli své loajalitě k manželovi.

Autor v díle užívá spisovný jazyk s četným výskytem francouzských slov při kritice falešné měšťanské smetánky. Jak je vidno z motivů výše, autor rád pracoval s kontrasty, jak mezi postavami – Taťána x Oněgin, tak i mezi motivy: měšťanské x vesnické myšlení. V promluvách postav se objevuje značné množství řečnických otázek k podtržení nálady postav. V popisech přírody si autor hraje i s personifikací, či zvukomalebností slov. Metaforičnost autorovi také nechybí. Příkladem může být „stín naděje“ užit v dopise od Taťány.

Podle mého názoru cílem díla mělo být věrohodné vyobrazení životních strasti různých individuí k podpoření myšlenek individualismu. Naráží zde však i na paradox, že i když je každý z nás jedinečný, konflikt lásky a samoty se týká každého z nás. Nenápadně je zde i zaobalena revolta proti tradici a společnosti. Důležitější je přeci být sám sebou a nenechat se deformovat společností, jelikož odklon i o pár stupňů vedle může zkazit celý náš život, jak to bylo ostatně v případě Oněgina. I díky volbě všeobecně platného tématu vyznívá dílo velmi věrohodně a aktuálně. Smrt blízkých, zrada, neopětovaná láska, život ve sužující společnosti to vše tady na světě bylo, je a nejspíš bude.

Témata, do kterých materiál patří