Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Četba - Pan Tompkins v říši divů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 4. B

Četba – Pan Tompkins v říši divů

Autor: George Gamow + doc. RNDr. Jiří Bičák, DrSc. a RNDr. Jan Klíma, CSc. (úvod, poznámky a komentáře, doslov)

Obsah: Dvě knihy popularizující fyziku první poloviny 20. století vyšly jakou souborné vydání několika příhod zvídavého pana C. G. H. Tompkinse (iniciály podle tří důležitých fyzikálních konstant: c, G a h). Autorem je světoznámý ruský fyzik George Gamow, který se po letitém zkoumání α-rozpadu a kosmologie dal na dráhu popularizátora vědy. Série knih o panu Tompkinsovi vycházela v letech 1937-1967, za níž rovněž obdržel cenu Kalinga od UNESCO. Kniha se člení na 15 různých povídek o dobrodružstvích znuděného bankéře pana Tompkinse, který s nevídaným zájmem zkoumá tajemství posledních objevů moderní fyziky. Na cestě za poznáním jej doprovází všudypřítomný profesor a jeho dcera Maud, půvabná malířka. Pan Tompkins se nejprve vydá do města fungujícího na principu speciální teorie relativity. Paradox dvojčat okusil na dovolené při hledání Maud na pláži. Spolu s profesorem v jednom snu pobýval v pulzujícím vesmíru s neustálými expanzemi a kontrakcemi. Dále navštívil kosmickou operu polemizující o vzniku světa a vydal se s profesorem do hlubin kvantové džungle se sílícím principem neurčitosti. Maud také zakusila dobrodružství v jednom snu, při setkání s Maxwellovým démonem destruujícího základní principy termiky. Hned poté se v dalším snu pan Tompkins dostal přímo do světa atomů jako jeden z elektronů a na návštěvu za lordem Rutherfordem do řezbářské dílny, kde se atomy „vyrábějí“. V poslední kapitole se pan Tompkins sblíží více s problematikou elementárních částic v japonské restauraci a dozví se o sladkém tajemství pohonného motoru fyziků. Kromě samotných přednášek pana profesora knihu provází i četné aktualizace a doplnění v rámci nových poznatků od českých fyziků zvané „Co by mohl profesor dodat dnes“. Jmenovitě pan doktor Bičák doplnil i úvod a životopis George Gamowa. Gamow knihu rovněž ilustroval podle originálních kreseb spolupracovníka Johna Hookhama.

Hodnocení: O problematice některých fenoménů moderní fyziky již vím dlouhodoběji buď z předchozí četby či i ze školních lavic. Musím říci však, že skoro 50 let stará kniha je i v této době velmi osvěžující. Zaujaly mě především dvě složky. Tou první je neuvěřitelné vybalancování žánrové sci-fi komedie, futuristické literatury faktu a typické sdílné přednáškové formy knihy. Přiznám se, že především na Tompkinsově exkurzi do světa atomů jsem se několikrát přistihl, jak se nahlas směji. Druhou složkou je pak podnícení čtenářových skrytých fantazijních myšlenek. Gamow nás vrhá bez prodlení do alternativních světů, kde se zákony specifické pro určitou oblast – ať už kosmický prostor, nebo mikrosvět – berou jako samozřejmé. My pak spolu s panem Tompkinsem jen udiveně zíráme a obdivujeme autorovu představivost. Zároveň máme větší šanci všemu porozumět. Navíc, když můžeme trávit čas s tak roztodivným společníkem, o zábavu je postaráno. V první polovině se mi občas zdá vysvětlování některých fyzikálních jevů poněkud zdlouhavé, možná i pro větší obeznámenost s problematikou (především atomová a jaderná sekce). Naopak jsem uvítal představení mnou neprozkoumaných oblastí fyziky – zejména kapitoly o antineutrinech, o částicích a antičásticích, a o fyzice elementárních částic.

Témata, do kterých materiál patří