Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Četba - Vesmír v kostce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.18 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 3. B

Četba – Vesmír v kostce

Autor: Stephen Hawking

Obsah: Po nevídaném úspěchu popularizační knihy Stručná historie času se známý teoretický fyzik rozhodl pro pokračování s příchodem nových poznatků v moderních teoriích. Kniha je rozdělená na 7 kapitol, navíc obsahuje slovníček s fyzikálními pojmy a krátkou předmluvu. Odborný text je obohacen nápaditými ilustracemi společností Book Laboratory a Moonrunner. V 1. kapitole nás autor obeznamuje s objevením speciální a obecné teorie relativity a následně s jejich kritikou a nesouladem s principem neurčitosti. Ve 2. kapitole ukazuje možná řešení předešlého problému a zabývá se tvarem času. Postupně se čtenáři začínají dozvídat o modernějších teoriích (teorie strun, teorie p-brán, M-teorie = “teorie všeho“). Ve 3. kapitole prozkoumává pan Hawking vesmír opravdu do hloubky a zeširoka. Hlavně se zaměřuje na události po tzv. velkém třesku, rozpínání vesmíru a různé historie času. Ve 4. kapitole se zabýváme problematikou černých děr a zejména, co se děje s množstvím informací, které díry pohltí. Pokud bychom podle Hawkinga znali jejich obsah, dokázala by se předpovídat budoucnost. 5. kapitola je více úvahová až filosofická, autor se inspiroval výzkumem svého přítele Kipa Thornea – červí díry, časové smyčky a potenciální možnost časem cestovat. V 6. kapitole propojuje Hawking mikrobiologii s teoretickou fyzikou a zamýšlí se nad možností inteligentnějšího života na jiných planetách/galaxiích. Autor se loučí v poslední kapitole odvážnou teorií s temnou hmotou a bránovým světem, seznamuje nás také s podstatou holografie. Ke konci cituje hru nadčasového Shakespeara - Bouře.

Hodnocení: Tato kniha mě velmi oslovila. Beru ji dokonce jako takového průvodce konkrétně mou budoucností, jelikož se chci podobně jako pan Hawking stát teoretickým fyzikem. Myslím si, že tento obor přeje kritickým myslím a jedincům, kteří uvažují trochu jinak o světě. A s hrdostí mohu oznámit, že Stephen Hawking upevnil moji víru, že můžu jednou pracovat na řešení takových problémů jako ty zde uvedené. S věcným humorem představoval souvisle a srozumitelně jednotlivé tematické celky a díky vedlejším rámečkům a obrázkům jsem se mohl do čtiva více ponořit. Mými oblíbenými kapitolami jsou 4. a 5. Ty jsem zvládl přečíst naráz za pár minut absolutně fascinován tím širokým pohledem na vesmír. Nejen že mě donutil autor uvažovat, ale v hlavě mi pomohl vyplodit nejméně desítku námětů na různé sci-fi povídky a příběhy. Jediné co bych vytkl je občasná až přílišná odbornost textu, ale to se dá omluvit, jelikož Hawking zřejmě počítá spíše s vysokoškolskými čtenáři. I tak se zaručeně k této knize budu ještě dlouho vracet.

Použitá literatura:

  • Hawking, S. (překlad Žofka, M.): Vesmír v kostce. Nakladatelství Argo: Praha. 2002

Témata, do kterých materiál patří