Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Historie letadel - Referát

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Historie letadel

Umět létat jako ptáci chtěli lidé odpradávna.. Ital Leonardo da Vinci (malíř a architekt), byl jedním z prvních, kdo nakreslil a vyrobil létající stroje pohybující se lidskou silou. Díky spalovacímu motoru ve 20. století letadlo konečně dobylo vzdušný prostor, ovlivnilo život v míru i průběhu válečných střetnutí a pomohlo rozvinout naše znalosti o Zemi.

První pokusy o vzlétnutí : provedly letci se svými podivnými až hrůzostrašnými stroji, které se objevili krátce po roce 1900. Navázali na Francouze Clémenta Andrea prvního muže, jemuž se podařilo v roce 1890 a 1897 vzlétnout na strojích nazývaných Eole (podle jména starořeckého boha větru) Skutečně let na stroji těžším než vzduch, to je napodobování ptáků. Některým se to podařilo a stali se legendou. První letadla, tehdy se jim říkalo aeroplány, neměla kromě křídel nic z ušlechtilého vzhledu ptáků. Byly to křehké stroje ze dřeva, kovu, plachty, jimž mnozí nazývaly „slepičí klece“.

Roku 1903 v Kitty Hawk v Severní Karolíně bratři Wrightové, vynalézaví výrobci jízdních kol ovládli na několik desítek vteřin nad zemí svůj stroj Flyer (látající). Startoval z koleje proti větru, letěl za pomoci motoru a vrtule a přistával na jakých si bruslích. Tyto pokusy byly provedeny tajně a později byly zpochybněny. Průkopníci, jako Ferber byly první v Evropě, kdo k takovému stroji v roce 1905 připojil motor. Santos – Dumont ohromil celý svět na dvojplošníku v roce 1906 kdy byl proveden první ověřený motorem poháněný let. V roce 1908 Farman pilotujíci stroj „Voisin“ s motorem Antoinette, provedl první kilometrový uzavřený okruh. Od té doby byly všichni přesvědčeni že éra letectví začala. První dálkový let v Čechách se uskutečnil v roce 1911 s pilotem Janem Kašparem na trase Pardubice – Praha.

Éra vrtulových letadel trvala až do 40let. Vylepšovaly se tvary strojů, zvyšovala se rychlost, výška letu, dolet. Největší roli v tomto vývoji sehrály války, byla zahájena výroba ve velkém a přednost dostal vývoj speciálních stíhacích, bombardovacích, průzkumných letadel.

Specializovaly se i hydroplány, stíhačky z roku 1918 dosahovaly 220 Km/h a z roku 1944 už 750 Km/h. Rychlost bombardérů se zčtyř násobila, náklad zpětinásobil a dolet se za 25 let zdesetinásobil. Postupem času letadla přijímala a vysílala vzkazy pomocí bezdrátového telegrafu, později už rádiem. Již od konce 20.let stroje létaly, přistávaly, startovaly a mohly se orientovat i ve tmě. Letky z první světové války se staly základem vojenského letectva, které se od roku 1939 používá ke zjišťování pozemních cílů pomocí radaru a mohlo se vyslat tisíce letadel na velké operace.

Letectví se stalo symbolem moci, a proto docházelo v letech 1918 – 1944 k obrovskému rozmachu vývoje letadel a motorů.

Roku 1939 vzlétlo poprvé tryskové letadlo, německý letoun Heinkel He.178. Ještě koncem druhé světové války trysková letadla nebyla běžně v provozu. Šlo o revoluční vynález, který umožnil zrušit vrtule, jež dosáhly hranic svých možností. Nastala doba, kdy bylo možné uvažovat o vyšších rychlostech i o překročení zvukové bariéry ( cca 1230 Km/h). Patenty objasňující nový systém podal Whittle v roce 1930. Tak došlo k dalšímu pokroku v letectví. V roce 1947 byla překročena zvuková bariéra, a v roce 1953 dvojnásobek rychlosti zvuku. Koncem 50. let bylo moderní bojové letectvo vybaveno nadzvukovými letadly a velké strategické bombardéry byly tryskové.

Témata, do kterých materiál patří