Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Marie Curie Sklodowská

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Marie Curie – Sklodowská

V listopadu roku 1867 přichází na svět Marie. Budoucí nositelka dvou Nobelových cen. Má tři starší sestry a jednoho bratra, její rodiče jsou učitelé a katolíci. Své děti vychovávají v lásce ke vzdělávání a vštěpují jim národní uvědomění.

Když ještě Marii není ani jedenáct let, umírá jí maminka na tuberkulózu. A nedlouho potom se u sestry objevují příznaky smrtelného tyfu. Rodina se utrápí ve smutku, i tak Sklodowská ukončuje střední školu s vyznamenáním. Je výbornou studentkou s vynikající pamětí. Její otec Wladyslaw nemá prostředky, aby talentované dceři platil soukromé hodiny. Marie ale jako by tatínkovo naléhán neslyšela. Než aby sama budovala kariéru, vydělává si ve Varšavě coby učitelka a guvernantka. Spokojená není, ale ušetří. Peníze pak posílá starší sestře, která studuje na Sorbonně medicínu.

Ve dvaceti čtyřech letech odchází do Paříže i Marie. Jako první žena v historii skládá zkoušky na katedru matematiky a fyziky. I když na ni koukají skrz prsty, prožívá šťastné období. Konečně se naplno věnuje tomu, co miluje. Je jí jedno, že hladoví a žije v odříkání. Přes den studuje a po večerech si přivydělává doučováním. Nutně potřebuje laboratoř. Na jaře roku 1893 potkává o deset let staršího Sierra Curie, doktoranda v laboratoři Henri Becquerela. Muže svého života. Když Pierre dokončuje doktorát, je Marie už smířená s tím, že se do vlasti nevrátí. Berou se. Sklodowská brzy otěhotní. Své první dceři dává jméno Iréne. Péče o domácnost ji ale neuspokojuje, jako téma pro svou doktorandskou práci si volí radiaci. Později přichází s revoluční hypotézou: smolinec obsahuje malé množství neznámého radioaktivního prvku. Následující rok objevují manželé dva nové radioaktivní prvky. Pojmenovávají je polonium, podle rodné země Sklodowské , a radium. Třetí prvek aktinium pak odhalí jejich spolupracovník André Debiern. Musí určit jejich chemické složení. Trpí bolestmi a vyčerpáním. Nevé nic o škodlivosti radiace, o nutnosti chránit se. Denně přicházejí do styku se silným zářením, jehož následky ignorují. V roce 1903 získává Nobelovu cenu za fyziku. Následující semestr je Pierre profesorem na Sorbonnské univerzitě. Může založit vlastní laboratoř. V té době je Sklodowská opět v jiném stavu, čeká holčičku Evu. Rodinné štěstí ale trvá pouhé dva roky. Milovaného Sierra sráží na jedné z pařížských ulic nákladní auto. Následkům nehody podléhá.

Marie se stává první ženou v historii zastávající post přednášejícího a vedoucí laboratoře na Sorbonně. Získává druhou Nobelovu cenu tentokrát za chemii. Téměř ztrácí zrak. A diagnóza? Snad je to tuberkulóza. Později však zní verdikt jinak: anémie! Kvůli celoživotní práci v blízkosti radiace žádná léčba nezabírá. Marie leží v nemocnici nedaleko Paříže a odmítá tišící prostředky. Když jí doktor nabízí injekci se sedativy odmítne. Naposledy vydechne 4. července 1934. Později je pro své zásluhy jako první žena pochována pod kopulí pařížského Pantheonu.

Témata, do kterých materiál patří