Nikola Tesla
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
NIKOLA TESLA
Geniální americký vynálezce srbského původu, elektrotechnický inženýr, fyzik a vizionář, konstruktér elektrických strojů, zařízení a přístrojů. Mimo jiné vynalezl asynchronní motor a jeho práce formovaly základ moderních systémů na vícefázový střídavý proud.
Narodil se 10. července 1856 na území dnešního Chorvatska, zemřel 7. ledna 1943 v New Yorku.
Tesla se v roce 1884 přestěhoval do Spojených států, kde pracoval pro Thomase Alvu Edisona. Brzy se stali rivaly, protože Edison obhajoval méně výhodný stejnosměrný přenosový systém elektřiny. V této době byl Tesla pověřen konstrukcí střídavých generátorů, které se měly nainstalovat u Niagarských vodopádů. George Wesinghouse zakoupil patent na jeho indukční motor a položil základy k Westinghousovu energetickému systému, o který se energetický průmysl opírá dodnes.
Prováděl rovněž pozoruhodný výzkum vysokého napětí a bezdrátové komunikace; jednou vytvořil zemětřesení, které otřáslo terénem v okruhu několika mil kolem jeho laboratoře v New Yorku. Také navrhl systém, který předjímal celosvětovou bezdrátovou komunikaci, faxové přístroje, radar, rádiem řízené střely a letadla.
Teslův transformátor je vysokofrekvenční transformátor vynalezený Nikolou Teslou. Pracuje na rezonančním principu, proto je třeba jeho obvody ladit pro dosažení nejlepšího výkonu. Slouží k získávání velmi vysokých napětí.
Získal finance od miliardáře J. P. Morgana a s jejich pomocí se pustil do velkého projektu tzv. Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. S výstavbou 57 metrů vysoké věže se začalo na Long Islandu následující rok, celý projekt si však vyžadoval další financování a když Morgan po několika letech neviděl návratnost svých investic, přestal Teslu podporovat. Stavba nebila dokončena.
S více než 700 patenty je Nikola Tesla spolu s Faradayem považován za nejplodnějšího vynálezce v dějinách.Na jeho počest dostala fyzikální jednotka magneticé indukce název po něm – Tesla(T).Dodnes je jediným Slovanem po kterém se jmenuje fyzikální jednotka.
Jeho jméno nese i kráter na odvrácené straně Měsíce a planetka 2244 Tesla. V Srbsku i USA mu bylo postaveno několik velkých pomníků, jeho jméno nese také mezinárodní letiště v Bělehradě. Pomník věnovaný Teslovi byl postaven na Niagarských vodopádech ve státě New York. Další pomník, představující Teslu stojícího na části alternátoru, byl postaven v Queen Victoria Parku u Niagarských vodopádů v kanadském Ontariu.
V roce 1936 mu byl udělen čestný titul doktora technických věd (Dr.h.c.)