Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Polovodiče

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (140.51 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Polovodiče

Pojem polovodiče

Jsou to látky, které vedou elektrický proud za určitých podmínek. Při jejich zahřívání se odpor zmenšuje a stávají se vodivými a příkladem může být termistor. Při osvětlení se odpor zmenšuje a stávají se vodivými, to může být například fotorezistor. Některé prvky jako například křemík, mají při nízkých teplotách velký odpor, a ten se dá snížit, nahrazením některých atomů dalšími atomy jiných prvků a tím vznikne polovodič typu P nebo polovodič typu N.

Jejich princip

Polovodiče jsou látky, u kterých jsou při nízké teplotě všechny elektrony ve valenčním pásu a jsou vázány ke svým jádrům. Když k nim dodáme energii větší než je šířka pásu, v kterém se nachází, tak se mohou přesunout do vodivostního pásu a stát se volnými. Když se jejich teplota zvyšuje, tak tím víc sebou kmitají a mohou "ztratit" některé elektrony. Pokud připojíme polovodič ke zdroji napětí, hýbají se elektrony ve směru ke kladné zdířce zdroje a jejich díry naopak k záporné zdířce. Takže je docela jasné, že daný odpor polovodiče bude záviset na tom, jakou mu dodáme energii.

Polovodiče typu P, N a PN

Typ N

Do látky se 4 valenčními elektrony se přidá příměs s 5 valenčními elektrony a jeden přebývá. Po vytvoření napětí tvoří usměrněný proud přebývajících elektronů elektrický proud.

Typ P

Do látky se 4 valenčními elektrony se přidá příměs se 3 valenčními elektrony a jeden elektron se nedostává a tím vznikne prázdné místo – „díry“. Po vytvoření napětí elektrony zaplňují díry a to je dojem pohybu děr a pohyb děr tvoří elektrický proud.

Typ PN

Spojení polovodičů typů P a N. Důležitý pro technickou praxi. Dvojí možnost zapojení V propustném směru se propouští elektrický proud. V závěrném směru se nepropouští elektrický proud. Využití se najde třeba u usměrňovače střídavého proudu. Součástka obsahující jeden přechod PN je například polovodičová dioda.

Vodivost vlastní a příměsová

Vlastní vodivost

Vodivost je způsobena vznikem volných elektronů a děr, volných elektronů a jejich děr je stejný počet. Pro praktické využití je, ale tato hustota volných elektronů a děr malá, proto je celkem nutné zvýšit množství volných elektronů nebo děr. To znamená, že musíme přidat prvek s větším počtem valenčních elektronů nebo naopak s menším než má křemík.

Příměsová

K efektu této vodivosti dochází u příměsových polovodičů, to znamená, že tam, kde je k základnímu materiálu přidána určitá příměs, která má vždy o jeden valenční elektron méně, nebo o jeden elektron více.

Tranzistor a jeho využití

Základní aktivní součástky, které se používají jako zesilovače, spínače a invertory. Jsou základem všech dnešních integrovaných obvodů, jako např. procesorů, pamětí.

Význam polovodičů v dnešní elektronice

Témata, do kterých materiál patří