Polovodiče
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
V dnešní elektronice mohou polovodiče sloužit k měření osvětlení ve fotografických přístrojích – expozimetr. Dále k ovládání přístrojů jako je fotobuňka, která může sloužit k otvírání dveří nebo zapínání zařízení. Ještě je nalezne v systému zabezpečovacího zařízení, kde bude mít podobu jako světelná závora, co může sloužit proti krádeži či jako bezpečnostní pojistka pro vypínání přístrojů. V armádě se může vyskytovat v podobě detekce infračerveného záření, kde se využívá v nočních akcích nebo temných prostorech a dále při hledání úniku plynu v budovách.
Fotorezistor
Celý princip je založen na vnitřním jevu, kde světlo narazí do elektronu a předá mu svoji energii, tím pádem elektron získá dostatek energie k překonání zakázaného pásu a skočí z valenčního pásu do vodivostního. Tím se pohybuje jako volný elektron celým prostorem krystalové mřížky. Takto volné elektrony přispívají ke snížení odporu a zvýšení elektrické vodivosti. Takže čím více světla tam dopadá, tím vzniká více volných elektronů a zvyšuje se tím vodivost.
Termistor
Je to typ součástky, jejíž elektrický odpor je závislý na teplotě. Vyrábí se z oxidu různých kovů, jenž se rozemele na prášek, a pak se k němu přidají další příměsi, poté se za vysokého tlaku slisuje na žádaný tvar. Celkově u něj lze pracovat pouze s malými proudy, díky jejich velikost umožňuje téměř bodové měření teploty a spolu s vysokou citlivostí splňují tyto součástky základní nároky.