Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Četba - Černé díry; Reithův cyklus přednášek pro BBC

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.3 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Šimon Žáček, 4. B

Četba – Černé díry: Reithův cyklus přednášek

Autor: Stephen Hawking + David Shukman (předmluva, komentáře, dovětek)

Obsah: V roce 2016 byla vědeckým redaktorem pro BBC Davidem Shukmanem publikována série dvou rozhlasových přednášek věhlasného teoretického fyzika Stephena Hawkinga. Shukman nám nejprve stručně popisuje, v čem tkví půvab Hawkingovy osobnosti a klade apel na mezníky v jeho životě (zejména pak propojování světa kosmologie s mikrosvětem částic). Hawkingovým celoživotním tématem byly bezesporu černé díry, které v této knize hrají hlavní roli. První přednáška nazvaná Opravdu černé díry nemají vlasy? byla na BBC vysílána 26. 1. 2016. Hawking zde zmiňuje proces hroucení a vyhasínání hvězd přes počáteční skepsi Einsteina až po průlomový výzkum Johna Wheelera. Dále se zabývá problematikou bílých trpaslíků a neutronových hvězd s obrovskou hmotností, které se smrskávají do jednoho bodu zvaného singularita. Poté se dostane k samotné podstatě černých děr a zmiňuje, že zvenčí nelze pozorovat žádné vlastnosti ($= "\text{vlasy}"$), jen hmotnost, míru rotace a elektrický náboj. O černých dírách a jejich horizontu událostí lze uvažovat skrz entropii a postulát kvantové fyziky. To nás dostává ke střetu teorií a položení otázky, zda vše pohlcující černá díra může vyzařovat teplo. Na to Hawking de facto navazuje druhou přednáškou Černé díry nejsou tak černé, jak si je malujeme z 2. 2. 2016. Tepelné vyzařování černých děr je zde potvrzeno a odůvodněno „virtuálními“ částicemi a antičásticemi. Nato se Hawking zamýšlí nad černými děrami jakožto zdroj energie. Neopomíjí důležitost vědeckého determinismu a Feynmanovi teorie dvou historií, z nichž jen v jedné je černá díra v druhé nikoli. V poslední části dochází ke konsensu, že informace mohou uniknout z černé díry, možná i přímo do jiné prostorové dimenze. Kniha je doplněna ilustracemi z Hubblesite Gallery.

Hodnocení: Tentokrát jsem se rozhodl sáhnout po čerstvější publikaci pana Hawkinga, ke kterému nesmírně vzhlížím. Na základě Vesmíru v kostce (z roku 2000), který jsem četl předtím, jsem měl možnost vybrat si téma moderní fyziky, které mě nejvíce zaujalo. Když jsem nalezl tento svazek přepsaných přednášek, neváhal jsem a chtěl jsem si jej přečíst. Musím přiznat, že od roku 2000 se toho tato sféra fyziky prošla velkým vývojem. Nejvíce mě fascinovalo, jak pan Hawking v relativně krátkých úsecích dokázal vystihnout vše podstatné. Jen doplňující komentáře pana Shukmana působili trochu jako shrnutí a animace nebyly ani zdaleka tak vydařené a nápomocné, jako v Hawkingových předchozích knihách. Největším plusem ale zřejmě je Hawkingův výzkum samotný. Vůbec v této knize se objevilo tolik střetů světa kvantové a relativistické fyziky, že snaha o „teorii všeho“ mi již nepřijde absolutně zcestná. Ovšem to je na hlubší diskuzi. Stephen Hawking realizoval přednášky v době vydání jeho matematického důkazu o zachování informací v černých dírách. Je mi líto, že již tuto myšlenku nemůže jeho geniální mozek vyvíjet dál, řada je teď na nás ostatních.

Témata, do kterých materiál patří