Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Stejnosměrný a střídavý proud

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (166.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

STEJNOSMĚRNÝ A STŘÍDAVÝ PROUD

Karolína Vilčková

Stejnosměrný proud Střídavý proud Výhody Nevýhody Výhody Nevýhody Bezpečnost Ztráty při přenosu Snadnější výroba Složitější rekupace Menší izolační vzdálenosti Jednoduché snižování a zvyšování napětí Nutnost synchronizovat všechny generátory v síti Schopnost kontroly směru i hodnoty Nižší bezpečnost

Tomas Alva Edison

Narodil se 11. února 1847. Od malička se hodně zajímal o přírodní vědy. Ve svých deseti letech si sám vybudoval malou chemickou laboratoř, a jelikož byly chemikálie drahé, tak si na ně vydělával roznosem novin a potravin. V dospělosti si patentoval mnoho převratných vynálezů jako například žárovku.

Tomas Alva Edison prosazoval stejnosměrný proud hlavně kvůli jeho bezpečnosti. Aby dokázal nebezpečnost střídavého proudu, který prosazoval například Tesla, tak podporoval zavedení kampaně s elektrickými křesly nebo zabíjení zvířat střídavým elektrickým proudem.

V roce 1893 získala firma Westinghouse Electric Corporation zakázku na výstavbu elektrárny na Niagarských vodopádech a podíl spotřebičů napájených střídavým proudem na trhu dosáhl 80 %. V tuto chvíli již bylo jasné, že Edison válku proudů prohrál.

František Křižík

Narodil se 8. července v obci Pálenice. Byl český vynálezce, technik a průmyslník. Jeho nejznámější vynález je oblouková lampa, ale také zdokonalil tramvaje, vynalezl světelnou fontánu a sestrojil elektromobil. Zastával stejné názory jako Tomas Alva Edison, co se týče stejnosměrného proudu a i proto byl přezdíván českým Edisonem. Zemřel 22. ledna 1941 v Stádecu u Tábora ve věku 94 let. Byl pohřben na Vyšehradském hřbitově. Dnes je po něm pojmenováno mnoho ulic, i stanice pražského metra (Křižíkova).

Nikola Tesla

Nikola Tesla se narodil 10. července roku 1856 v městečku Smiljan. Byl srbský vynálezce, konstruktér elektrických strojů a fyzik. Dlouhou dobu žil v Americe kde také vynalezl některé své vynálezy a formoval zde své základní práce pro moderní systémy střídavého proudu a po tom, co byl oficiálně uznán střídavý proud a ne stejnosměrný proud, byl Nikola Tesla uznáván jako nejvýznamnější americký elektrotechnický inženýr. Jeho práce byly základem pro moderní elektrotechnickou budoucnost. Střídavý elektrický proud prosazoval hlavně díky tomu, že při jeho transportu ke spotřebiči nedocházelo k tak výrazným ztrátám, jako tomu je u stejnosměrného proudu. A právě i tento fakt byl důvod, proč střídavý elektrický proud vyhrál takzvanou „válku proudů“ proti Tomasi Alva Edisonovi.

George Westinghouse

G. Westinghouse se narodil 6. října 1846 v Central Bridge. Byl zakladatel společnosti Westinghouse Electric Corporation a Westinghouse Air Blake Company, také to byl americký vynálezce a průzkumník. Počátkem osmdesátých let 19. století viděl potenciál ve střídavém proudu jako základů elektrické distribuční soustavy. Vynaložil mnoho prostředků a úsilí pro vývoj a uvedení tohoto systému na trh, a proto se dostal do přímého styku s Edisonem a jeho stejnosměrným proudem.

Témata, do kterých materiál patří