Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Válka proudů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (33.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Válka proudů

Thomas Alva Edison

Byl to americký vynálezce a podnikatel, který údajně objevil žárovku, dále fonograf, vymyslel rozvodnou sít, pojistky a vypínače, v podstatě vše co si můžeme spojit s elektřinou. Zaměřoval se především na stejnosměrný proud.

Stejnosměrný proud

Proud vzniká ze zdroje stálého stejnosměrného napětí. Elektrický proud z tohoto zdroje má alespoň po určitou dobu stálý směr i velikost. Stejnosměrný proud byl historicky prvním využívaným druhem proudu. O jeho rozšíření se zasloužil svými vynálezy především Thomas Alva Edison. Proud je nutné použít v obvodech, které využívají jeho vlastností – například proto, že obsahují součástky citlivé na směr proudu a v obvodu se směr značí šipkou. Zástupci Edisonovi společnosti, se snažili veřejně potupit Teslův nápad se střídavým proudem potupit a zpochybnit, tím že tento proud pouštěli do potulných koček a psů. Nejznámějším případem je puštění proudu do slonice Topsy, která byla na utracení, protože napadla člověka.

Nikola Tesla

Byl to známý vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů a vynalezl rádio. Věnoval se střídavému proudu a snažil se ho prosadit. Válčil s Edisonem, o to kdo bude vyrábět elektřinu pro Spojené státy americké. Jeden druhému dělaly naschvály, aby byla pověst jednoho proudu zničena a mohl vyhrát ten druhý.

Střídavý proud

Střídavý proud, je proud, jehož směr se periodicky střídá, na rozdíl od stejnosměrného proudu. Ideálním průběhem střídavého proudu je tzv. harmonický střídavý proud. Střídavý proud teče na jeden bod a zase zpátky, to se třeba v zásuvce stane 50 krát za minutu.

Porovnání

Při výrobě a přenosu proudu na větší vzdálenosti je vhodnější střídavý proud z důvodu menších ztrát. Výhodou stejnosměrného je, že je bezpečnější než střídavý. Zásadní výhodou střídavého proudu je, že jeho výroba a distribuce je mnohem jednodušší. Vzhledem k tomu, že proud prochází nulou každou půlperiodu, vycházejí přístroje určené k vypínání a ochraně silových obvodů střídavého proudu konstrukčně mnohem menší. Generátory střídavého proudu, na rozdíl od stejnosměrných dynam, nepoužívají střídače, takže jsou jednodušší z hlediska výroby i údržby.

Výhodou stejnosměrného je, že se může používat tam, kam chceme dostat opravdu velké množství elektřiny daleko. V těchto případech se projevují nevýhody střídavého. V dnešní době se takto dopravuje elektřina na odlehlé ostrovy a to vše díky moderní době a polovodičům.

Hlavní nevýhody střídavého proudu ve srovnání se stejnosměrným jsou složitější vracení energie do sítě, ale tento problém je zmírněn nástupem pokročilé polovodičové techniky a nutnost plně synchronizovat všechny elektrické generátory v celé síti.

V souboji mezi těmito proudy v jejich době vyhrává, ten Teslův proud a jedním z důvodů je jeho menší ztrátovost elektřiny. Je nutné podotknout, že když vyhrál, tak na výstavbě s ním spolupracoval Edison a jeho firma, která stavěla sloupy vedení.

Témata, do kterých materiál patří