Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Datové sítě - Břetislav Bakala - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.79 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Obrázek : Analýza sítě ve vrstvách

Je tu více vrstev, které pomáhají popsat procesy toku. Další příklady průtočných systémů jsou veřejné vodovodní systémy, dálniční systém, poštovní systém, a telefonní systém (viz tabulka 9)

Tabulka : Příklady síťových systémů

Typ sítě: Co protéká ? Jakou formou ? Jaká pravidla ? Čím teče? Vodní hospodářství voda teplá, studená, pitná, odpadní pravidla přístupu(otočný kohoutek), zatopení, filtrace potrubí, koryta, nádrže Doprava vozidla kamiony, auta, motorky dopravní předpisy silnice a dálnice Pošta předměty dopisy, balíky balení a přidání průvodky poštovní vozy, doručovatelé Telefon informace různé jazyky pravidla přístupu ke stanici, pravidla zdvořilosti systém telefonního vedení, bezdrátové spoje

Prohlédli jste si jaké to jsou sítě ? Co teče? Jaké jsou formy objektů co tečou? Které pravidla platí pro tok? Kde se proud vyskytuje? Sítě ukázané v této tabulce vám dávají více analogie, aby vám pomohli porozumět počítačovým sítím.

Další příklad, proč můžete použít vrstvový model k analýze každodenních věcí je, že zkoumáme lidskou konverzaci. Když vás napadne, že si přejete mluvit s jinou osobou, první věc kterou uděláte je, že si určíte co chcete vyjádřit, pak se rozhodnete, jak to vhodně sdělit a nakonec to skutečně provedete.

Představte si mladého chlapce posazeného u jednoho konce velmi dlouhého jídelního stolu. U druhého konce stolu, docela daleko, sedí babička mladého kluka. Mladík mluví anglicky, babička dává přednost španělštině. Stůl je obložen výborným jídlem, které babička připravovala. Náhle mladý kluk zakřičí z plných plic „Hej ty, dej mi rýži!“ a natáhne se přes stůl, aby si ji vzal. Přitom uvažuje docela primitivně. Jak má mladý chlapec sdělit své přání přijatelným způsobem?

Najít řešení této otázky, jak analyzovat komunikační proces, je používání vrstev . První co vás napadne - mladý chlapec chce rýži; pak tam je znázornění úmyslu – vyslovena anglicky (místo španělštiny); dále je metoda doručení – „Hej ty“; a nakonec prostřednictvím pokřiku (zvuku) uchopí (fyzická akce) přes stůl rýži.

Z této skupiny čtyř vrstev můžete vidět, že tři z nich by umožnily mladému klukovi sdělit jeho nápad vhodným a přijatelným způsobem. První vrstva (nápad) je přijatelný. Druhá vrstva (znázornění) - používá mluvenou angličtinu míso španělštiny, a třetí vrstva (doručení vyřízení)- požaduje místo zdvořilé prosby, nerespektuje tedy přijatelný sociální protokol. Čtvrtá vrstva (prostředek) zakřičí a shrábne ze stolu, místo aby zdvořile požádal o pomoc osobu sedící vedle. Je to nepřijatelné chování, především v nějaké společenské situaci.

Tím, že analyzujeme toto vzájemné ovlivňování v termínech vrstev, můžeme rozumět jasněji některým problémům komunikace mezi lidmi nebo počítači, a jak by se mohly řešit.

Témata, do kterých materiál patří