Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Datové sítě - Břetislav Bakala - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.79 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V OSI referenčním modelu je sedm vrstev, každá plní konkrétní, předem danou funkci. Rozdělit síť do těchto sedmi vrstev poskytuje následující výhody:

  • rozdělení síťové komunikace na menší jednodušší části;

  • standardizuje síťové prvky a tím umožňuje různým výrobcům vývoj a výrobu kompatibilních zařízení;

  • umožňuje komunikaci různých typů síťového HW a SW;

  • změny v jedné vrstvě nezávisle na ostatních vrstvách umožňují jejich rychlý rozvoj;

  • rozdělení síťové komunikace na menší části umožní její snadnější naučení a pochopení.

Položme si tedy otázku - proč se učit síťový model ? Odpověď:

  • redukuje složitost;

  • standardizuje rozhraní;

  • usnadní modulární technickou údržbu;

  • zajistí součinnost technologií;

  • zjednoduší učení a poznání

  1. Sedm vrstev síťového modelu OSI

Problematika postupu informace mezi počítači je v OSI referenčním modelu rozdělena do sedmi funkčních bloků, které jsou zastupovány jednotlivými vrstvami v modelu. Sedm vrstev OSI referenčního modelu jsou na obrázku 11:

Vrstva 7: Aplikační vrstva

Vrstva 6: Prezentační vrstva

Vrstva 5: Relační vrstva

Vrstva 4: Transportní vrstva

Vrstva 3: Síťová vrstva

Obrázek : 7 vrstev modelu OSI

Vrstva 2: Linková vrstva

Vrstva 1: Fyzická vrstva

V následujících kapitolách probereme postupně jednotlivé vrstvy od fyzické až po aplikační. Rozborem jednotlivých vrstev OSI referenčního modelu pochopíte, jak datové pakety cestují sítí a co v každé vrstvě zařízení provádí. Na závěr pochopíte, jak se lokalizují a odstraňují síťové problémy, které se mohou vyskytnout po dobu přenosu datových paketů.

  1. Funkce vrstev modelu OSI

Každá jednotlivá OSI vrstva má sadu funkcí, jenž musí plnit pro datové pakety cestou od zdroje do cíle na síti. Uveďme si stručný popis funkce jednotlivých vrstev OSI modelu:

Vrstva 7: Aplikační vrstva Aplikační vrstva je nejblíže k uživateli a poskytuje síťové služby pro uživatelské aplikace. Od ostatních vrstev se liší tím, že neposkytuje služby dalším OSI vrstvám, ale aplikacím vně OSI modelu. Příkladem takových aplikací jsou tabulkové procesory, textové editory a bankové terminálové programy. Aplikační vrstva zřídí dostupnost komunikačních partnerů, synchronizuje a povoluje procedury pro zotavení po chybě a kontroluje datovou integritu. Typickým příkladem vrstvy 7 jsou internetové prohlížeče.

Vrstva 6: Prezentační vrstvaPrezentační vrstva zajistí že informace, které aplikační vrstva nějakého systému vyšle jsou čitelné aplikační vrstvou protějšího systému. Když je třeba, prezentační vrstva překládá informace mezi rozmanitými formáty dat na společný formát. Jestliže si chcete zapamatovat Vrstvu 6 v několika slovech, zapamatujte si společný formát.

Vrstva 5: Relační vrstvaJak její jméno naznačuje, relační vrstva zřídí(založí a potvrdí), spravuje, a ukončuje relace mezi dvěma komunikujícími hostiteli. Relační vrstva poskytuje tyto služby prezentační vrstvě. To také synchronizuje současný dialog mezi dvěma hostitelskými prezentačními vrstvami a řídí jejich výměnu dat. Kromě relačních pravidel, relační vrstva nabízí opatření k účinnému přenosu dat a jakost služeb prezentační vrstvy. Jestliže si chcete zapamatovat Vrstvu 5 v několika slovech, zapamatujte si dialogy (rozhovory) a hovor (konverzace).

Témata, do kterých materiál patří